Kuzey Irak’ta petrol çıkaran şirketten Kürt yönetimine ültimatom

Norveçli petrol şirketi DNO Irak Kürt bölgesel yönetiminde faaliyet gösteren uluslararası petrol şirketlerinin, yaklaşık 1 milyar dolar olduğu tahmin edilen vadesi dolmuş borç sorunu çözülene kadar petrol ihracatı yapmayacaklarını açıkladı.

Kürdistan Petrol Endüstrisi Birliği’nden (APIKUR) daha önce yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin Mart ayında Kerkük-Ceyhan boru hattından petrol akışını durdurması, Kürt Bölgesel Yönetimi ve petrol üreticilerine toplam 7 milyar dolarlık ihracat gelirine mal olmuştu.

APIKUR’un altı üyesinden biri olan DNO, APIKUR üyelerinin “hâlihazırda satılmış ve teslimatı yapılmış petrole yönelik sözleşmeden doğan hakları için ve ilerdeki petrol ihracatı için nasıl ödeme yapılacağı netleşene kadar” ihracatın yeniden başlamayacağını açıkladı.

DNO, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin 2022 ve 2023’teki önceki petrol satışları için DNO’ya olan birikmiş borcunun 300 milyon doları aştığını açıkladı.

Diğer APIKUR üyeleri Genel Energy, Gulf Keystone Petroleum, Shamaran Petroleum, HKN Energy ve Hunt Oil, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki petrolün yaklaşık yüzde 50’sini üretiyor.

Uluslararası Ticaret Odası (ICC) Kürt Bölgesel Yönetimi’nin 2014 ile 2018 yılları arasında Türkiye’ye doğrudan yaptığı izinsiz petrol ihracatı nedeniyle Türkiye’yi Irak hükümetine 1,5 milyar dolar tazminat ödemeye mahkûm etmişti.

Irak hükümeti petrol yetkilileri Çarşamba günü ilk kez APIKUR temsilcileri ile Irak’tan Türkiye’ye petrol taşıyan boru hattından yeniden akışın başlaması konusunda görüşmüştü

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx