Hafriyat terörü bitmiyor: Kazalar her geçen gün artıyor

İstanbul başta olmak üzere sayısız kentte süren rantsal dönüşümle birlikte hafriyat terörü can almaya devam ediyor. Bu terörün kurbanlarından Şule İdil Dere’nin dün 7’nci ölüm yıldönümüydü. Ailesi, sorumluların yargılanmamasına tepki göstererek, adalet talebinde bulunuyor. Aradan geçen sürede ise can kayıpları arttı. Geçen hafta Hatay’ın Belen ilçesinde 13 kişi hafriyat kazasında hayatını kaybetti.

KÖR NOKTA VAR

Birgün’den İlayda Kaya’nın aktardığına göre Fren ve Trafik Güvenliği Uzmanı, TMMOB Makine Mühendisleri Odası Motorlu Araçlar Komisyonu Üyesi, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkan Yardımcısı Alpay Lök, hafriyat kamyonu kazalarına denetimsizliğin yol açtığını belirterek şunları anlattı: “Dev kamyonların kör noktaları çok fazla var. Ağır kamyonlar 2 sınıftır. Biri N3 sınıf kamyonlar, 12 tonun üstü kamyonlardır. Bir de N3G kamyonlar var. Bunlar da arazi şartlarına uygun kamyonlardır. Bunları trafik dışı yerlerde kullanmalılar. Maalesef bu N3G kamyonlarını kent içinde görüyoruz ve kör noktaları fazla. Bu sebeple ölümlü ezilmeler daha fazla oluyor.”

FRENLER TUTMUYOR

Lök, hafriyat kamyonlarının kent içine girişlerinin incelenmesi gerektiğini söyleyerek “Kent içine dev kamyonların girmesi çok riskli. Özellikle yaya ve bisikletlilerin canı tehlikeye atılıyor. Ne yazık ki Türkiye’de kural yok. Özellikle siyasi iktidarın tercihleri önemli bir rol oynuyor. İnşaat sektörünün arkasında duruyor, tavizler veriyorlar. 24 saat hafriyat kamyonlarının çalıştığı, denetimlerin yapılmadığı yerler var. Denetim siyasi iktidarın elinde. Hafriyat kamyonlarının frenlerinin teknik incelemelerinin yapılması gerekiyor. Bu arabaların frenleri tutmadığı için mi kazalar oluyor? Bu denetimsizlik kaza değil, katliamdır. Bu trafik katliamları Avrupa’da yok. Neden bizde var?” diye sordu. Lök, tüm kamyonlarda fabrika çıkışı takılı olan 90 km’ye ayarlı hız sınırlayıcılarının olduğunu ve bunların iptal edildiğini de söyledi.

SORUMLULAR YARGILANMIYOR

Hafriyat kamyonlarının yol açtığı kazaların birkaçı şunlar:

•2016’da 19 yaşındaki Gizem Çakal, Burdur’da okul yolunda belediyeye ait hafriyat kamyonunun altında kalarak hayatını kaybetti. Savcı olay yerine gelmeden Gizem’in cenazesi olay yerinden kaçıldı. 2016’dan beri sorumlular yargılanmadı.

•2017’de İstanbul Kadıköy’de hafriyat kamyonu ile 36 yaşındaki Volkan Aydemir yönetimindeki motosikletle çarpıştı. Çevredekilerin uyarılarıyla durdurulan kamyonun şoförü olay yerinden kaçtı. Aydemir, hayatını kaybetti.

•2018’de Kadıköy’de 65 yaşındaki Saime Gündüzoğlu evine gitmek için yolun karşısına geçmek istedi. Bu sırada hafriyat kamyonunun çarptığı Gündüzoğlu yaşamını yitirdi.

•Geçen ay Evrensel gazetesinin yazarlarından Özcan Yaman, Antakya’da moloz taşıyan hafriyat kamyonundan 2 metre dışarı sarkan demirin çarpması sonucu ağır yaralandı.

•Geçen hafta Hatay’ın Belen’de TIR ile çarpışarak kontrolden çıkan hafriyat kamyonunun daldığı asker uğurlamasında 13 kişi hayatını kaybetti. Kazanın ardından çıkan yangın sebebiyle 2 kişinin kimliği tespit edilemedi.

ŞULESİZ 7 YIL

İstanbul Kadıköy Yoğurtçu Parkı yaya yoluna sokulan İBB hafriyat kamyonunun çarptığı Şule İdil Dere’nin ölümünün üzerinden 7 yıl geçti. Sorumlular ceza almazken ailesinin adalet talebi ise yıllardır karşılıksız kaldı. Dere’nin ailesi hukuki sürece ilişkin şunları söyledi: “Davamızdan mahkûmiyet alan İBB iştiraki İSTAÇ A.Ş. iş güvenliği uzmanı Zafer Karasaçlı İSTAÇ A.Ş. Yönetim Kurulu üyeliğine kadar yükseltildi. Hakkında soruşturma açılmadı. İdil yok, adalet yok. Adil yargılanma hakkı ortadan kaldırıldığı için başlattığımız hukuk mücadelesi sürüyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir