Danışmanlık Devi: Haziran’da Bu Kripto Paralar Alınır!

Kripto uzmanı RJ Fulton’a göre, yeni Bitcoin kullanım alanlarına yönelik artan talebin, sınırlı arzına daha fazla talep eklemesi mümkün. Bu arada Ethereum, DeFi’nin evi olduğunu kanıtlamaya devam ediyor. Uzman, Haziran’da almak için kripto paralar arasından seçim yapıyor.

Değer depolamanın ötesinde ufukları genişliyor: Bitcoin

Dünyanın ilk ve en değerli kripto parası olan Bitcoin, geleneksel olarak bir değer saklama aracı olarak görüldü. Sınırlı arzı nedeniyle, yatırımcılar genellikle Bitcoin’in fiyatının yükselmeye devam etmesini bekliyor. Bu umutla “al ve tut” stratejisi uyguluyorlar. Bu strateji yıllar boyunca önemli getiriler de sağladı. Bununla birlikte, Bitcoin’in yalnızca bir değer deposu olduğu yönündeki söylem yavaş yavaş değişmeye başlıyor.

Ordinals olarak bilinen yeni bir protokolün devreye girmesi, resim, ses ve video gibi finansal olmayan verilerin, bir Bitcoin’in en küçük değeri olan bireysel satoshilere eklenmesine olanak tanıyor. Bitcoin teknik olarak geleneksel Non Fungible Token’lerin (NFT) temeli olan akıllı sözleşme özelliklerinden yoksun. Bununla birlikte, Ordinals NFT’lere oldukça benziyor. Ayrıca,Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere son zamanlarda popülaritesi de arttı.

Ordinals yalnızca Bitcoin tabanlı NFT’lere izin vermekle kalmıyor, aynı zamanda daha önce Ethereum gibi Blockchain’lerle sınırlı olan tokenlerin oluşturulması gibi ek kullanım durumları için de bir araç oluşturuyor. BRC-20 tokenleri olarak adlandırılan bu varlıklar, verim çiftçiliği, borsalar ve çok daha fazlası gibi merkezi olmayan finans uygulamaları için kullanılabilir. Öte yandan Ordinals henüz emekleme aşamasında. Buna rağmen, Bitcoin üzerinde ek kullanım alanları fikrini sektörün ön saflarına taşıdı. Bitcoin’in sadece bir değer deposu olmanın ötesinde geliştirilmesi deneysel bir aşamada kalsa da, ivme kazanıyor.

Bitcoin için yeni kullanım alanları gelişmeye devam ederse, dünyanın en değerli kripto para birimine olan talep de artacaktır. Bugün Bitcoin’e yatırım yapmak, özellikle de fiyatının şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesinin %60’ından fazla altında olduğu düşünüldüğünde, sınırlı arzı ve yenilenen talep potansiyeli nedeniyle giderek daha cazip hale geliyor.

Kripto paralar arasında rakipsiz DeFi standardı: Ethereum

Bitcoin işlevsellik kazanmaya başlamış olsa da, Ethereum çok amaçlı Blockchain’lerin tartışmasız lideri olmaya devam ediyor. Ethereum’un akıllı sözleşme yetenekleri, gelişen ekosistemiyle birleştiğinde NFT’ler, stablecoin’ler ve diğer çeşitli merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamaları için başvurulacak platform olarak konumunu sağlamlaştırdı.

Ethereum, akıllı sözleşme uyumlu ilk Blockchain. Böylece merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesine olanak sağladı. Bu nedenle Ethereum’un avantajlı bir başlangıç yaptığına şüphe yok. Ancak Ethereum’u kendi oyununda geride bırakma iddiasıyla piyasaya giren daha fazla katılımcı var. Bununla birlikte, gerçek şu ki bu çabalar boşuna kaldı.

Bugün Ethereum hala DeFi ekonomisine hakim. Ayrıca, DeFi’ye dair her şeyin fiili evi konumunda. Bu yazı sırasında Ethereum, tüm DeFi’deki değerin yaklaşık %60’ını elinde tutuyor. Öte yandan, bir sonraki en yakın Blockchain %12 ile Tron. Bu yüzden, bunun değişeceğine dair çok az işaret var. Ethereum’un fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesinden (%60’tan fazla) oldukça uzakta. Bu nedenle DeFi’nin şampiyonu bugünün fiyatlarında son derece indirimli. Bu da uzun vadeli yatırımcılar için değerli bir fırsat yaratıyor.

Kripto paralar için başarının anahtarı

Son birkaç yıldır cansız sonuçlar veren bir piyasada, kendini kanıtlamış varlıklara odaklanmak çok önemli. Kripto paralar arasında Bitcoin ve Ethereum esnekliklerini ve piyasa dalgalanmalarına dayanma kabiliyetlerini kanıtlayarak belirsiz zamanlarda bile sağlam yatırımlar haline geldi. İki lider kripto para birimi olarak Bitcoin ve Ethereum genellikle piyasa trendlerine öncülük ediyor. Böylece, tüm sektörü kendileriyle birlikte çekiyorlar.

Şimdi yatırımlar konusunda deneysel davranmanın zamanı değil. Bunun yerine, basitliğin ve istikrarın seçimlere rehberlik etmesi gerekiyor. Bitcoin ve Ethereum’a yatırım yaparak, kendinizi piyasa liderleriyle aynı hizaya getirmiş olursunuz. Ayrıca, onların yerleşik geçmişlerinden ve yaygın benimsenmelerinden yararlanırsınız. Bu yaklaşım, potansiyel kazançlar için sağlam bir temel sağlar. Ayrıca, gereksiz risklere maruz kalmayı azaltır.

Makaledeki görüşler ve tavsiyeler uzmana ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir