Borsa ilk ayda yüzde 15 yaptı! Tüm endeksler enflasyonu yendi

29 Ocak’ta saat 11 itibarıyla, BİST100 endeksi %13,3 nominal artış gösterdi. Bu artış, %6 civarında beklenen Ocak ayı tüketici enflasyonuna kıyasla yatırımcılara %6,86 reel kazanç sağladı.

BORSA DIŞINDAKİ YATIRIMCILAR REEL OLARAK KAYIPTA

Yeni yıl, Türk Lirası varlıkları için dalgalı bir başlangıç oldu. TL, dolar ve Euro karşısında değer kaybederken, tahvil faizleri yükseldi. Borsa İstanbul endeksleri, yabancı yatırımcıların da katılımıyla hızlı hareketler gösterdi. TL mevduat faizleri ise geçen yılın son ayına nazaran düştü. Borsa endeksleri dışındaki yatırımlarda, yatırımcılar reel olarak kayıpta.

EN FAZLA BİTCOİN KAYBETTİRDİ

Bitcoin, yatırımcılarına en fazla kaybettiren yatırım oldu. 29 Ocak saat 11 itibarıyla Bitcoin fiyatları bu yıl %1,10 düşüş gösterdi. Bu düşüş ve %6 civarında beklenen tüketici enflasyonu göz önünde bulundurulduğunda, Bitcoin yatırımcılarının reel olarak %6,7 kayıp yaşaması bekleniyor.

BİST100 endeksi, geçen yıl son ayı dalgalı geçirmesine rağmen, bu yılbaşından itibaren %13,28 artış göstererek yatırımcılarına reel olarak %6,86 kazanç sağladı.
 

Diğer borsa endeksleri de benzer şekilde artış gösterdi. Bankacılık endeksi gibi endeksler, yabancı yatırımcıların ilgisi ve uluslararası kurumlardan gelen olumlu raporlarla yükselişe geçti.


BORSA ENFLASYONU YENDİ

2023’te halka arz endeksi, diğer tüm endeksler arasında en iyi performansı gösterdi ve %26,24’lük nominal artışla dikkat çekti. Turizm ve iletişim endeksleri de yılın ilk ayında önemli artışlar kaydetti.

Teknoloji, elektrik, ticaret ve hizmetler gibi çeşitli endeksler, yılın ilk ayında %18’den fazla artış göstererek, %6 civarında beklenen Ocak ayı tüketici enflasyonunu aştı.

Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi, Ocak ayı için tüketici enflasyonu beklentisini %5,41 olarak belirledi. Ancak piyasa uzmanlarının beklentileri %6-6,5 arasında değişiyor.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB) verilerine göre, 2022 Aralık’ta yurtiçi yerleşiklerin finansal varlıkları içinde hisse senedi yatırımcısının payı %12,72 seviyesindeyken, 2023 Aralık sonunda bu oran %11,5’e düştü.

Merkezi Kayıt Kuruluşu verilerine göre, 29 Aralık 2023 itibarıyla 7 milyon 653 bin 30 olan hisse senedi yatırımcı sayısı, 26 Ocak sonunda 7 milyon 336 bin 578’e düştü. Bu da yılbaşından bu yana 316 bin 452 yatırımcının hisse senedi piyasasından çıktığını gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx