BM Genel Kurulu Gazze’de insani ateşkes çağrısında bulundu

DIŞİŞLERİ Bakanlığı’nca, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda (BMGK) ‘Sivillerin Korunması ve Yasal ve İnsani Yükümlülüklerin Yerine Getirilmesi’ başlıklı karar tasarısının kabul edilmesinin memnuniyetle karşılandığı belirtilerek, ” İsrail’i uluslararası camianın bu müşterek sesine kulak vermeye, saldırıları durdurmaya ve barışa fırsat tanımaya çağırıyoruz” denildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, BMGK’nın 10’uncu Acil Özel Oturumu’nda sunulan ‘Sivillerin Korunması ve Yasal ve İnsani Yükümlülüklerin Yerine Getirilmesi’ başlıklı karar tasarısının geniş bir destekle kabul edilmesinin memnuniyetle karşılandığı belirtildi. Bu kararda, acil, kalıcı ve sürdürülebilir bir insani ateşkes, ayrıca temel gıda ve hizmetlere tam, güvenli ve kesintisiz insani erişim sağlama çağrılarının da yer almış olmasının önemsendiği belirtilerek, ” Gazze’de Filistin halkını barbarca topyekun hedef alan saldırılar karşısında BM Güvenlik Konseyi’nin sessiz ve etkisiz kaldığı bir ortamda, uluslararası camianın çoğunluğunun duygularına tercüman olan bu Genel Kurul kararını yeterli bulmasak da metinde yer alan çağrıların süratle hayata geçirilmesini temenni ediyoruz” denildi.

‘İSRAİL2İ BARIŞA FIRSAT TANIMAYA ÇAĞIRIYORUZ’

İsrail’e çağrıda bulunularak, “İsrail’i uluslararası camianın bu müşterek sesine kulak vermeye, saldırıları durdurmaya ve barışa fırsat tanımaya çağırıyoruz. Filistin meselesi adil bir çözüme kavuşturulmadan, Orta Doğu’da kalıcı barış ve istikrar mümkün olmayacağı gibi, İsrail’in kendi güvenliğini sağlayabilmesi de muhaldir. Çözümün yolu, 1967 sınırları temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve coğrafi bütünlüğü haiz bir Filistin Devleti’nin kurulmasından geçmektedir. Bu kritik süreçte, tüm ülkeleri üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye ve tarihin doğru tarafında yer almaya davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx