Asgari ücrete, memur ve emekli maaşına ne kadar zam yapılacak? Tahminlerini açıkladı, en düşük emekli maaşı için net rakam verdi

18 Aralık’ta yapılacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında bu kez rakamların da masaya gelmesi bekleniyor. Kulislerde yüzde 50’lik zam iddiası konuşuluyor. Memur ve ve memur emeklilerine yeni yılda yapılacak zamda ise Aralık ayı enflasyonu belirleyici olacak.

Aralık ayı enflayonunun yüzde 3-3,5 seviyesinde olması beklenirken CNN Türk’e konuşan Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, tahminlerini açıkladı.

Bayram; “Memur ve memur emeklisinin 2024 maaş zammı için ilk önce enflasyon farkı hesaplanacak. Bu da yüzde 37-38 seviyelerinde. Sonrasında toplu sözleşme farkı var yüzde 9’luk. Yine buna yüzde 2-3’lük bir refah payı artışının eklenmesini bekliyoruz. Böylelikle memur ve memur emeklisinin yeni yılda maaşlarına yüzde 50’lik bir zam yapılması öngörülüyor.” diye konuştu.

“SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yönelik beklenen maaş zammı ne kadar olacak?” sorusuna da yanıt veren Bayram, “Hak edilen şu an için aslında yüzde 37-38’lik bir zam. Ancak refah payının da yüzde 12-13 olmasıyla birlikte toplamda yüzde 50’lik bir atış bekliyoruz” dedi.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI İÇİN NET RAKAM

Yüzde 50’lik olası zam oranının en düşük emekli maaşı olan 7 bin 500 TL’ye nasıl yansıyacağına da değinen Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, “En düşük emekli maaşının da yüzde 50’lik artışla 11 bin 250 TL’ye çıkmasını bekliyoruz” dedi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx