WhatsApp kullanıcılarının bir çoğu bu hatayı konuşuyor

Sorun ilk olarak bir ay önce ortaya çıktı ancak bir Twitter mühendisinin Elon Musk tarafından desteklenen bir gönderide konu hakkında tweet atmasıyla yeniden ilgi gördü.

Twitter mühendisi Foad Dabiri tarafından paylaşılan bir görüntü, uygulamayı kullanmadığı zamanlarda mikrofonun arka planda defalarca çalıştığını gösteriyordu. Dabiri, uygulamaların cihazın mikrofonuna ve kamerasına ne sıklıkta eriştiğini gösteren Android’in Gizlilik Panosundan bir ekran görüntüsünü tweetledi.

Musk, Dabiri’nin gönderisini “WhatsApp’a güvenilemez” diyerek retweet etti. Bu arada, Musk, Signal hayranı olarak biliniyor.

WhatsApp kullanıcılarının bir çoğu bu hatayı konuşuyor

Twitter’da paylaşılan bir açıklamada WhatsApp, bunun Android ile ilgili bir sorun olduğunu ve mesajlaşma uygulamasının uygunsuz mikrofon erişiminin bir sonucu olmadığını öne sürdü. Şirket “Bunun, Android’de Gizlilik Panolarındaki bilgileri yanlış atfeden bir hata olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Sorunu ilk fark eden Dabiri değil. WhatsApp blogu wabetainfo, bir ay önce hatayı gündeme taşımış ve hata o sırada bazı Pixel ve Samsung cihazlarının sahiplerini etkileyen “yanlış pozitif” olarak tanımlamıştı. Blog, telefonu yeniden başlatmanın sorunu düzeltebileceğini de söylemişti.

Bu arada Google, hatanın Privacy Dashboard’da yanlış ayrıntılara neden olduğunu onayladı. Bir sözcü yaptığı açıklamada, “Mevcut araştırmamıza dayanarak, WhatsApp kullanıcılarını etkileyen ve Android’de bildirilen bu hata, Gizlilik Panosu’nda yanlış gizlilik göstergeleri ve bildirimler üretiyor” dedi. “Kullanıcılar için bir düzeltme geliştirmek üzere çalışıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir