Trabzon’a Arap turist akını devam ediyor

Türkiye’nin çeşitli bölgelerine turist akını devam ediyor.

Karadeniz Bölgesi’nin turizm merkezi olma yolunda ilerleyen Trabzon, bilhassa Suudi Arabistan, Bahreyn ve Umman üzere ülkelerden gelen konuklarını ağırlıyor.

Kış aylarına kadar hareketliliğin sürmesinin beklendiği Trabzon’da dış çizgilerden günlük inen uçak sayısı her geçen gün yükselirken, bilhassa Kurban Bayramı’ndan sonra kente gelmek isteyen turistler otel, pansiyon, araç kiralama ve cins acentelerinde yoğunluk oluşturdu.

Zirvede Uzungöl var

Tam kapasite turizm hizmetinin sunulduğu kentte turistler bilhassa yüksek bölümlerdeki yaylaları tercih ederken, doğal hoşlukları ile ünlü Uzungöl turistlerin konaklama listesinde birinci sırada yer aldı.

5 yıl ortadan sonra kente Kruvaziyer gemisi geldi

Yabancı turistlerin yanı sıra yerli turistlerinde cazibe merkezi haline gelen kentte Sümela Manastırı, Ayasofya Camii, Sera Gölü, Çal Mağarası, Hıdırnebi ve Kayabaşı Yaylası üzere turizm alanlarında yoğunluk yaşanırken, kentte 2017 yılından sonra birinci defa bir Kruvaziyer gemisi ağırlandı.

5 yıl ortanın akabinde kente gelen gemide bulunun 327 Rus turist kentte folklor gösterisi ve çiçeklerle karşılanırken, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Doğu Karadeniz Bölge Temsil Şurası Lideri Volkan Kantarcı, bu yaz beklentinin üzerinden bir turizm hareketliliği yaşandığına dikkat çekti.


“Bu büyük dalga ve rüzgar devam ediyor”

Konaklama tesislerinden yüzde 99 oranında doluluk yaşandığını belirten Kantarcı, “2019 yılında önemli sayılara ulaşmıştık. Yabancı turist sayısı 600 bini devirmişti bu sene birinci aylarında kıymetlendirmemiz 2019 sayılarını geçeceğimiz tarafındaydı. 1 milyonu bulabilirsek de çok çok güzel olur diye düşünüyorduk.

Ama bilhassa Kurban Bayramı’ndan sonra sahiden beklenmedik bir talep oluştu. Hem dış sınırdan gelen uçak sayıları arttı. Hem biliyorsunuz Cumhurbaşkanımızın Suudi Arabistan’la olan diyalogları, oradaki mutabakatları sonucunda artık uçuşlar başladı. Bu büyük dalga ve rüzgâr devam ediyor.

Ağustos sonuna kadar günlük yüzde 99 oranında doluluk yaşanıyor. Kimi tesislerde yok denilebilecek kadar az yer oluyor. Olağan bu doluluk oranları ve yoğunluk Eylül-Ekim’e yanlışsız kış aylarına gerçek sarkacak. Zira gelemeyen turist 1 hafta sonra 2 haftaya sonra 3 haftaya sonra yer bakıyor. Hem uçak bileti hem konaklama tesisi hem cins rezervasyonu manasında beklentimiz o ki hiç yaşamadığımız kadar hoş bir kış devri yaşayacağız.

“Hem bölge iktisadı üstlere gidiyor hem esnafımız kazanıyor”

Kışın da birtakım havayolu firmaları ve tıp operatörleri şimdiden kimi planlamalar içerisine giriyor. Haftanın aşikâr günlerinde uçuştan devam ettirebilmek için değerlendirmeleri yapıyorlar. Umarım bir aksaklık olmaz ve kış aylarında da hem Trabzon kentimiz hem bölgemizdeki öbür vilayetlerimiz hoş bir turizm yoğunluğu yaşar.

Tabii turizm deyince direkt bölgenin iktisadını kastediyorum. Bu yalnızca otel restoran, seyahat acentaları, rent a car firmaları, ikramlık eşya dükkanları değil 60’a yakın farklı dalı direkt etkiliyor. Hem dediğim üzere bölge iktisadı üstlere gidiyor hem esnafımız kazanıyor. İnşallah daha hoş, olumlu günler yaşamaya devam edeceğiz.” dedi.

“Ağustos sonuna kadar yüzde yüze yakın doluluğu yaşamaya devam edeceğiz”

Rezervasyon yaptırmadan kente gelen turistlerinde otel bulmakta zorluk yaşadığını lisana getiren Kantarcı, “Avrupalı ya da Uzak Doğu’dan gelen turistler rezervasyonlarını günler ya da haftalar değil aylar öncesinde yapıyor. Hem uçak bileti hem otel rezervasyonunu hem çeşidini çok planlı bir formda yapıyor. Bu sene artık pandemi hiçbir tesiri olmadığını görünce Ortadoğu’dan son dakika son hafta çok önemli bir gelişler oldu.

Tabii erken rezervasyonlar olmayınca da uçak bileti alan nasıl gidince buluruz niyetiyle bir arada geldi. Seyahat acentaları ile irtibata geçmiş olsalar en azından planlamalarını biraz daha düzgün yapabileceklerdir. Hem mahallî hem de kendi ülkelerindeki cins operatörleri, seyahat acentaları ile bir birçok olağan uçak biletini aldı gidince bir formda bulurum diye geldi.

Bu sefer de otel bulmakta eza çekti ya da kapı kapı otel dolaşarak bir formda bulmaya çalıştı. Ya da onlinedan son dakika çok yüksek sayılar ödemek karşılığında bulabildi. Rent a car da birebir konu geçerli.

Tabii bunu gören rent a car firmaları öbür vilayetlerdeki ya da öbür bölgelerdeki araçlarının Trabzon Havalimanı’na yönlendirildi. Ancak bu da kâfi olmadı. Görünen o ki Ağustos sonuna kadar bu yüzde yüze yakın doluluğu yaşamaya devam edeceğiz. Ondan sonra biraz bu türlü kırılmalar ve rahatlamalar olacak.” diye konuştu.

“Beklenmedik bir yoğunluk olduğu vakit, rezervasyon meseleleri olabiliyor”

İHA’nın haberne nazaran; kış aylarına kadar kentte yoğunluk yaşanacağını vurgulayan Kantarcı, “Trabzon kapasitesinin çok üzerinde turist ağırlıyor diye bir telaffuz var. Bu türlü son haftalarda gelen yoğunluk beklenmedik bir yoğunluk. Bu değil Trabzon’a ülkemizin Antalya’dan İstanbul’a farklı bir vilayette de olsa beklenmedik bir yoğunluk olduğu vakit doğal olarak birtakım sıkışıklıklar, rezervasyon meseleleri olabiliyor.

Ama genel olarak baktığımızda bölgemizdeki 6-7 ili topluyorsunuz konaklama tesis sayısı ikiye çapıyorsunuz tekrar Trabzon’daki yatak kapasitesine ulaşamıyorsunuz. Yani demek istediğim şu, Trabzon’da sahiden büyük bir yatak kapasitesi var. Her geçen gün yatırımlar biraz daha artıyor.

Konaklama tesisleri yıldızlı otellerin sayısı biraz daha artıyor. Buradaki yaşanan sıkışıklıklar ve son dakika sıkıntıları büsbütün ön rezervasyon yapmadan ve ön planlama yapmadan yaşananlar. Bunun doğal olumsuzluğun birde olumlu tarafı var. Bu sıkışıklık sonraki haftalara ve sonraki aylara Sonbahar aylarına hakikat da yayılacak.

“Ortadoğu’dan turist beklentimizin devam etmesi şeklinde olumlu günlerde göreceğiz”

Zaten bizim en büyük amacımız yalnızca yazın 2-3 aylık dönem değil bunu aylara yaymak, yıl uzunluğu yaymak, İlkbahar, Sonbahar mevsimlerimiz hatta bu beklentimiz olan kış aylarında da tekrar dış sınırlardan bilhassa Ortadoğu’dan turist beklentimizin devam etmesi halinde ve inşallah bu türlü de olacak çok hoş olumlu günlerde göreceğiz.

Esen sert rüzgarın önümüzdeki aylarda da olumlu yansımaları olacak. Tek dikkat etmemiz gereken konu hem turizm paydaşları hem esnafımızın etik kuralları, mesleksel kurallara esnaflık kriterlerine uygun biçimde konuklarımızı ağırlamak, memnun etmek ve yolculamak.

Çünkü yaşayacağımız en ufak bir olumsuzluk yarın öbür gün diğer makûs aksiliklere sebep olabiliyor. Makus reklam olmamamız gerekiyor. Bütün aksilikleri minimize etmemiz gerekiyor ve Allah’a şükür şimdiye kadar da pek âlâ gidiyoruz.” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*