Tahran-Riyad arasında barış rüzgarları: Bağdat’ta görüştüler

İran ile Suudi Arabistan, diplomatik ilişkilerde normalleşmeye yönelik adımları sürdürüyorlar. 

İran ile Suudi Arabistan ilişkilerini normalleştirmek için iki ülke yetkilileri arasında yapılan görüşmelerin beşinci turunun Bağdat‘ta yapıldığı bildirildi.

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyine bağlı “Nournews”in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Tahran ile Riyad arasında Bağdat’ta gerçekleştirilen 5. tur görüşmelerin olumlu atmosferde geçtiği belirtildi.

Açıklamada, iki ülke arasındaki bir sonraki görüşmelerin Dışişleri Bakanlarının katılımıyla gerçekleştirilmesinin öngörüldüğü aktarıldı.

İran-Suudi Arabistan İlişkileri

Suudi Arabistan’da 2 Ocak 2016’da aralarında Şii din adamı Nimr en-Nimr’in de bulunduğu 47 kişi “terör” suçlamasıyla idam edilmişti. İdamlara tepki gösteren İranlı yetkililerin peş peşe yaptığı açıklamaların ardından Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binaları İran’daki göstericiler tarafından ateşe verilmişti.

Mart 2015’te başlayan Yemen‘deki kriz nedeniyle iki ülke arasındaki gergin diplomatik ilişkiler tamamen kesilmişti.

İran ile Suudi Arabistanlı yetkililer, Nisan 2021’de Bağdat’ta doğrudan görüşmeler yapmak üzere bir araya gelmiş ve Irak’ın ara buluculuğundaki görüşmeler daha sonra da devam etmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.