Suriye operasyonu öncesi çarpıcı istihbarat: PKK, Haşdi Şabi ile anlaştı

  
Abdurrahman Koç / Haber7

Türkiye güney koridorunun tamamının terörden temizlenmesi için yeni bir operasyon hazırlığında. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün 13. Büyükelçiler Konferansındaki konuşmasında, “Güney sonumuz boyunca 30 kilometre derinliğinde inançlı bir sınır kurma kararımız bakidir” diyerek, operasyon iletisi verdi.

“Terörle çabamızı sürdüreceğiz” diyen Erdoğan, şunları aktardı:

Türkiye’nin beklenen operasyonunu pahalandıran uzmanlar, bölgeden çok değerli bir istihbarat bilgisi paylaştı. Haber7’ye konuşan uzmanlar, İran dayanaklı Haşdi Şabi örgütünün bölgeden çekilen Rus kuvvetlerinin yerini alarak burada terör örgütü PKK ile işbirliği yaptığı istikametinde istihbarat alındığını aktardı. 

“İRAN DAYANAKLI HAŞDİ ŞABİ PKK’YA TAKVİYEYE GELDİ”

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesinden Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, Haber7’ye yaptığı değerlendirmede, “Türkiye, devletler hukuku açısından yasal müdafaa hakkını kullanmaktadır. Gerçekten kimi İranlı Haşdi Şabi kuvvetlerinin Rus çekilen kuvvetlerinin yerini alarak PKK ile işbirliği yaptığı da gelen istihbarat bilgileri ortasında. Bu bakımdan Türk uçakları, MİT, İHA ve SİHA’lar 7/24 PKK’yı bölgede takip etmektedir. Operasyon her an olabilir” açıklamasında bulundu.

OPERASYON HANGİ BÖLGEYE YAPILACAK?

Operasyonun hangi bölgeye yapılacağı konusunda iddiada bulunan Caşın, “Fırat’ın batısında bilhassa Tel Rıfat ve Münbiç bölgesindeki PKK ögelerinin ağır silahlarla Türkiye’ye taciz atışı yaptıkları görülmektedir. Bu bakımdan birinci ihtimal Tel Abyad ve Münbiç bölgesinin olabileceğini var sayıyoruz” dedi.

“TÜRKİYE BU HUSUSTA KARARLIDIR”

Caşın, buradaki birinci maksadın güvenlik koridorunun tamamlanması olduğunu, ikinci maksat en çok taarruzun yapıldığı bölgelerin temizlenmesi olduğunu aktardı. Caşın, “En kısa vakitte ‘bir gece apansızın gelebiliriz’ formüllü bu harekat yapılacaktır. Türkiye bu bahiste kararlıdır. Sayın Savunma Bakanı’nın dediği üzere ‘son terörist temizleninceye kadar’ bu ortadaki operasyon devam edecektir. Türkiye, devletler hukuku açısından legal müdafaa hakkını kullanmaktadır” dedi.


“1 MİLYON GÖÇMEN BÖLGEYE İNTİKAL ETTİRİLECEK”

Operasyonun insani boyutuna da değinen Prof. Dr. Caşın, “Bir konu daha var insani bir problemdir. O bölgede mayın var. Türk ordusuna ziyan vermek istiyorlar. Gerçekten AT-4 Tank Savar silahları yakalandı. Bunların İsveç malı olduğunu ordu gösterdi. Burası temizlendikten sonra Sayın Cumhurbaşkanının yaptığı plan gereği meskenler yapılacak ve yaklaşık 1 milyon göçmen daha bu bölgeye intikal ettirilip, yavaş yavaş bu bölgeye gönderilecektir” değerlendirmesinde bulundu.

İBRAHİM KELEŞ: İRAN EL ALTINDAN TERÖRLE UĞRAŞIMIZI SEKTEYE UĞRATAN TARAFLARDAN BİRİ

Operasyonu kıymetlendiren Terör ve Güvenlik Uzmanı İbrahim Keleş ise, bölgede İran’ın rolüne ait, “İran’ın aleyhimizde bir rolü var. İran, Suriye’de Türkiye’nin kelam sahibi olmasını kendisine bir tehdit olarak düşünüyor” dedi. Keleş, “Çünkü İran için Suriye kendisiyle müttefik olduğunu düşündüğü bir devlet. İran kendi İhtilal Muhafızlarını vakte vakit o bölgelerde kıymetlendiriyor. İran o noktada el altından bizim terörle çabamızı sekteye uğratan taraflardan biri” diye konuştu.

“TERÖR ÖRGÜTÜYLE KOMŞU OLMAK İSTEMİYORUZ”

Keleş, “Cumhurbaşkanımızın açıklamasında altını bilhassa çizdiği bir konu var, Suriye’den Irak’ın kuzeyine kadar olan bölgede terör örgütünün karar sürdüğü alanlar var. Bunların bir kısmını bertaraf ettik hama hala terör örgütünün denetiminde olan bölgeler var. Cumhurbaşkanı, bu bölgelerin birleştirilerek, hudut ötesinin 30 km geriye sürülmesini kelam konusu. Bir öbür genel gaye ise İran hududundan Akdeniz sonuna kadar olan güney çizgimizde terör örgütüyle komşu olmak istemiyoruz. O nedenle bu hareket er ya da geç başlayacak. Hazırlıklar, harekat durumu netleştikten sonra Cumhurbaşkanı’nın buyruğuyla operasyon başlayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.


“Bizim denetim altında tuttuğumuz bölgeler var. Afrin, İdlib’in bir kısmı, Fırat Kalkanı Harekat bölgesi ve Tel Abyad tarafı. Biz o bölgelerde inançlı alanlar oluşturduk” diyen Keleş, şöyle devam etti:

KAYNAK: HABER7 | ÖZEL

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*