SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan Bosna-Hersek’e gidiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Bosna Hersek ve Karadağ’ı ziyaret etmek üzere birazdan bölgeye hareket ediyoruz.

Bu yıl içinde 3. kez bir araya gelmiş olacağız. Bosna Herkes güvenlik, istikrar ve kalkınmasına büyük önem verdiğimiz kilit bir ülkedir.

İki ülkenin ortak iradesiyle, bu iradeye inşa ettiğimiz mükemmel ilişkilerimiz mevcut. Ziyaretimizde işbirliğimizi daha da ilerletmek için birlikte atacağımız adımları konuşma fırsatı bulacağız. Altyapı ve yatırım konuları olmak üzere son durumu değerlendireceğiz. Temaslarımızı tamamladıktan sonra cumartesi günü Karadağ’a geçeceğiz. Karadağ’a ilk resmi ziyaretimi gerçekleştirecek olmaktan bahtiyarlık duyuyorum.

Görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel konuları ele alacağız. Ziyaretim vesilesiyle ayrıca Tuzi şehrinde Sultan Fatih döneminde inşa ettirilmiş Nizan Camii ile Osmanlı şehitliğini de ziyaret edeceğiz. Türkiye olarak Balkanların tümüyle refah, huzur ve barış içinde kalkınmasına büyük önem veriyoruz.

Bosna Hersek ve Karadağ ile ilişkilerimizin Balkanların istikrarına katkı sağladığına inanıyorum.

SORU: Afganistan’daki gelişmelerle ilgili bizim açımızdan tahliye süreci nasıl ilerliyor?

Öncelikle dün Kabil’de gerçekleştirilen o terör saldırısını milletçe kınıyoruz. DEAŞ’ın böyle bir süreç içerisinde bu adımı atmış olması da bölgede ve dünyada nasıl bir tehlikenin olduğunu ortaya koyuyor. Afgan halkına biz milletçe geçmiş olsun diliyoruz.

Bu menfur saldırıda Afganistan’da güvenliğin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmıştır, bizim önceliğimiz vatandaşlarımızın tahliyesinin önceliğidir. Gerekli planlarımızı titizlikle yaptık, bu tahliyeleri olağanüstü şartlarda başarı ile gerçekleştirdik ve gelen vatandaşlarımızın da memnun olduklarını görüyoruz.

Afganistan’da görev yapan güvenlik güçlerimizin tahliyesi de devam ediyor. Gelmek isteyen tüm sivil tüm askeri heyetlerimizi ülkemize getiriyoruz.

Bu süreç boyunca Afgan halkının barış ve istikrarına çok önemli katkılar sağladık.

Bu karar doğrultusunda da biz tahliyeleri en kısa zamanda ve en hızlı şekilde tamamlayacağız, ilgili birimlerimiz en ufak bir rehavete kapılmadan bu adımları atıyor, gerek istihbaratımız gerek Savunma Bakanlığımız bu sürecin yakın takipçisi konumundayız.

SORU: Taliban ile temas devam ediyor mu? Afganistan ile ilgili yol haritası nedir?

Kimlerin nasıl ne tür noktada eleştiriler yaptığını bilemem, herkesin eleştiri hakkı vardır, istediği eleştiriyi yapabilir. Bizim de kiminle nerede ne zaman ne gibi görüşmeler yapacağımızla ilgili kimseden izin alma gibi bir lüksümüz yoktur.

Görüşmelerimizin ilkini de orada Taliban ile ilgili olarak ilk görüşme 3,5 saat süren görüşmeyi büyükelçiliğimiz nezaretinde orada arkadaşlarımız sürdürdüler, gerekirse burada bu görüşmeleri yapma fırsatımız olacaktır.

SORU: Merkel Türkiye ile birlikte çalışmalıyız dedi siz bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şansölyeyle bizim sık sık görüşmelerimiz var, yol haritalarınız gözden geçiriyoruz tabii bazı şeylerde çok geç kaldıkları da ortada. Türkiye ile çalışma tespiti geç alınmış bir karar, herkes Afganistan’ı terk ederken biz Afganistan’ı terk etmedik ve oradaki süreci de en ideal şekilde sürdürdük. Şu anda göç baskısının en yakın oluğu ülke Türkiye. Türkiye’nin içinde bazı mahviller yalan terörü estiriyor, Türkiye’de 1.5 milyon Afgan göçmen var diyorlar.

İçişleri Bakanlığı’nın resmi kayıtlarında kayıtlı kayıtsız Afganistan’dan gelen göçmen sayısı 300.000.

Adamların işi gücü yalan, bu yalan terörünü de bir şaklaban bulmuşlar onunla birlikte sürdürüyorlar.

SORU: 31 Ağustos Afganistan için kritik bir tarih 1 Eylül’den sonra Türkiye’nin oradaki durumu nasıl olacak?

Afganistan’daki tabloyu görmemiz lazım, Afganistan’da şu anda ciddi bir yönetim boşluğu söz konusu. Önce burada yönetimin belli olması lazım.

Devlet olarak olması gereken neyse onu yapıyoruz.

Taliban ile görüşme yapacak mısınız diye soruluyor? Gerekirse yaparız, Taliban’ın Kabil Havalimanı’nın işletilmesi konusunda bize talepleri var, bu konuda henüz verilmiş bir kararımız yok.

Bizim şu anda böyle bir kararımız söz konusu değil biz şu anda askerimizi ve sivil vatandaşlarımızı önce İslamabad’a oradan da ülkemize getiriyoruz. Şu anda uçak seferlerinin başlaması vs bunlarla ilgili acelemiz yok. Orada sükunet hakim olduğu zaman gerekli kararları veririz.

Afgan halkı bizim asırlarca kardeşimiz olmuş ve onların din dil vs bu noktada bizimle aynı dünyayı paylaşmış olan insanlardır. İnşallah orası da selamete çıksın ve biz de adımlarımızı ona göre atalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir