Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’den ‘TCG Anadolu’ değerlendirmesi

Dünyanın ilk silahlı insansız hava aracı (SİHA) gemisi, Türkiye’nin de en büyük askeri gemisi TCG Anadolu donanmanın hizmetine giriyor.

TCG Anadolu, İstanbul Tuzla’daki Sedef Tersanesi’nin ana yükleniciliğinde inşa edildi. Yerlilik oranı yaklaşık yüzde 70 olan projede 131 alt yüklenicinin yanı sıra üniversiteler ve araştırma merkezleri görev aldı.

Dünyada bu ölçekte gemiye sahip olan 12 ülke bulunuyor. TCG Anadolu, Türk donanmasının gücüne güç katacak ve caydırıcılığını artıracak.

SİHA’LARA ÜS OLACAK

TCG Anadolu, üzerine iniş-kalkış yapacak SİHA’larla dünyanın “ilk SİHA gemisi” olacak. Bunun için de Baykar tarafından kanatları katlanabilen Bayraktar TB3 SİHA geliştiriliyor.

Ayrıca gemiye yine Baykar tarafından geliştirilen muharip insansız uçak sistemi Bayraktar KIZILELMA ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilen HÜRJET Hafif Taarruz Uçağı’nın iniş-kalkış yapabilmesi için çeşitli çalışmalar devam ediyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, şu ifadeleri kullandı: TCG Anadolu uçak gemisi olarak biliyor. Çok sayıda aracı taşıyabiliyor. Müthiş bir güç aktarma platformu olacak.

 

DONANMAMIZIN EN BÜYÜK AMİRAL GEMİSİ

Muadillerinden epeyce farklılaştırdık. Çıkartma gemileri var. İDA’larımız bunların içerisinde yer alabilecek. Donanmamızın en büyük amiral gemisi. Afetlerde de görev alacak. Kurtarma operasyonlarında da hizmet verebilecek.

 

“BUNU YAPMAMIZ BİR DEVRİM NİTELİĞİNDE”

Yabancılardan çok daha ucuza mal oldu. Her milli sistem önümüzdeki süreçte yeni özellikler katma fırsatı veriyor. 

Önümüzü tıkayanlar olabilir. Onlara rağmen bunu yapmamız bir devrim niteliğinde. Bu gemide çok verimli işbirliği yaptık. Bu gemiyi başka bir boyuta taşıdık.

Yüzen şehrin içine girdiğinizde kaybolursunuz. Gezmekle bitiremezsiniz. Pandemi ortamında üretimini yaptık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir