Peru Başbakanı Bellido ve kabinesi istifa etti

Peru Başbakanı Bellido ve kabinesi istifa etti
Peru Başbakanı Bellido ve kabinesi istifa etti

Peru basınında çıkan habere göre, Devlet Başkanı Pedro Castillo, Başbakan Bellido dahil kabinesinin tamamının istifa ettiğini doğrulayarak, yeni kabinenin bu gece yemin edeceğini belirtti.

AA’nın haberine göre; Başbakanın istifasının kabul edildiğini dile getiren Castillo, “Yaptığı hizmetler için teşekkür ederim. Yeni kabinenin bu gece yemin edeceğini sizlere bildirmek istiyorum.” dedi. İki ay süren Bellido kabinesini ‘siyasi istikrarsızlık’ nedeniyle eleştiren Castillo, yeni hükümetin daha ılımlı olacağını umduğunu ifade etti.

Bellido, istifa mektubunda, “Kurumla ilgili tüm görevleri yerine getirdikten sonra, talep ettiğiniz üzere Bakanlar Kurulu Başkanlığı görevimden geri dönülemez şekilde istifamı yerine getiriyorum.” ifadelerini kullandı.

Ülkede yeni kabinenin bu gece yerel saatte 20.00’de yemin etmesi bekleniyor.

Peru’da, devlet başkanlığı seçimini kazanan Castillo, 28 Temmuz’da parlamentoda yemin etmişti.

Castillo gibi Bellido da Marksist-Leninist Özgür Peru partisinin bir üyesi. Ancak Bellido, pragmatik olarak tanımlanan Castillo’ya kıyasla daha sola yakın biri olarak görülüyordu.

Mali piyasaların yerel borsa açılınca haberlere tepki vermesi bekleniyor. Bellido’nun temmuz ayı sonlarında atanması, para birimini zayıflatmıştı. Para birimi, bugün ABD doları karşısında rekor düşük seviyesine yaklaşmıştı.

Sağcı Accion Popular’ın bir üyesi olan Kongre Başkanı Maria del Carmen Alva, Twitter’da Castillo’nun Bellido’yu değiştirme kararını desteklediğini söyledi.

Bellido, gençliğinde Maocu bir isyanın parçası olduğu iddiasıyla Kongre tarafından resmi bir duruşmada sorgulanan Çalışma Bakanı’nı savunmuş, Kongre’nin Çalışma Bakanı Iver Maravi’yi kınaması halinde tüm kabineyi güven oylamasına sunacağını söylemişti.

Castillo ise, “Güven oyları, siyasi istikrarsızlık yaratmak için kullanılmamalıdır” demişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*