Miçotakis’ten Türkiye açıklaması: O kadar da berbat değil

Son periyotta bağların bir güzel bir makus olduğu Ankara-Atina sınırında dikkat alımlı bir açıklama geldi. Yunanistan Başbakanı Miçotakis, iki ülke ortasındaki ilgiyi kıymetlendirerek kapsamlı bir röportaj verdi.

Son devirde Ankara-Atina sınırında tansiyon süratle yükselirken Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Yunan devlet televizyonu ERT’ye konuştu.

Miçotakis son periyotta tansiyonun yüksek olduğunu kabul ederken, “2020’de doğu Akdeniz’de yaşanan tansiyonda olduğu kadar berbat durumda değil” dedi. Türkiye’nin batısındaki Rodos, Kos ve Sisam adası üzere noktalarla ilgili açıklamaları hakkında, “Tamamen mantık dışı” yorumunu yapan Miçotakis, “Ege’nin doğusundaki Yunan adalarıyla ilgili açıklamalar büsbütün mantık dışı. Bence hiçbir insan ve buna Türkiye’dekiler de dahil, hiç kimse Yunanistan’ın Türkiye’yi tehdit edeceğine inanmıyordur” dedi.

Miçotakis, alakaların daha da berbata gitmeyeceğini öngörürken, 2020’de Akdeniz’in doğusunda yaşanan ve her iki ülkenin savaş gemilerinin de uzunluk gösterdiği tansiyondan daha yeterli durumda olunduğuna dikkat çekti. Miçotakis, “Yüksek bir kelamlı tansiyon var ve şu an alanda bir tansiyon yok ve umarım o noktaya da ulaşmayız” tabirini kullandı.

Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son devirde yaptığı sert açıklamaları da kıymetlendirdi. Miçotakis, “Türkiye genelde bu cins açıklamalarda bulunuyor” diyerek Erdoğan’ın ikili bağlantıları sonlandırmaya yönelik açıklamasından da vazgeçeceğine inandığını söyledi. Miçotakis, “Biz bir ortaya gelmeli ve kesinlikle konuşmalıyız” dedi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Türkiye ile Yunanistan ortasındaki bağlantılar geçen ay ABD’yi ziyaret eden Miçotakis’in o devirde yaptığı açıklamalarla gerilmişti. Miçotakis, Türkiye tersi açıklamalarda bulunmuş ve ABD Lideri Biden’a da kimi taleplerini iletmişti.

Miçotakis’in ziyareti sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, çok sert açıklamalarda bulunarak adeta köprüleri atmıştı. Erdoğan, “Artık benim için Miçotakis diye birisi yok. Kendisiyle görüşme yapmayı asla da kabul etmiyorum. Zira biz kelamında duracak onurlu siyasetçilerle yola gideriz. Bundan sonrasını kendisi düşünsün. Kimlerle görüşecekse, kimlere nerede nasıl üsler kurduracaksa kurdursun. Biz bize yeteriz, kendimize yeteriz. F-16’lar konusunda da herhalde ABD Miçotakis’in ağzına bakarak karar vermeyecektir” demişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*