Miçotakis, yeniden Erdoğan’ı maksat aldı: Yeni Osmanlıcı fanteziler yerine iktisada odaklanmalı

Türkiye ile Yunanistan ortasında tansiyon son devirde tırmanırken Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, CNN International kanalında katıldığı canlı yayında yeniden Türkiye’yi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirdi.

Türkiye ile Yunanistan ortasında son devirde artan tansiyon, karşılıklı sert açıklamalarla sürüyor.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, dün CNN International kanalında katıldığı programda Türkiye’yle bağlara değindi. “NATO’nun ve Avrupa’nın isteyeceği son şey, Güneydoğu Avrupa’da bir öteki istikrarsızlık kaynağı” diye konuşan Miçotakis, Türkiye’yle sıkıntıları gidermek istediklerini savundu. Memleketler arası hukuka bağlı kalarak farklılıkları giderebileceklerine inandıklarını kaydeden Miçotakis, direkt Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da eleştirdi.

Yunanistan Başbakanı, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni Osmanlıcı revizyonist fantezileri canlandırmak yerine makûs giden Türk iktisadını canlandırmaya odaklanarak halkına daha âlâ hizmet edeceğine inanıyorum” dedi.

Miçotakis, gelecek sene Yunanistan’da yapılacak seçimlerde tekrar iktidara gelmeyi arzuladıklarını da söz etti.

Yunanistan ve Türkiye ortasında tansiyon Ege’de yaşanan gelişmeler ve karşılıklı açıklamalarla son periyotta yeterlice tırmandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, mayıs ayında Yunanistan Başbakanı’nı maksat alarak “Benim için Miçotakis diye birisi yok” demiş, iki önder geçen ayki NATO tepesinde de yan yana gelmemişti.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou, hafta başında Yunan basınına verdiği röportajda Türkiye’yi Ege ve Akdeniz’de ‘saldırgan tutum sergilemek’le suçlamıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*