Meksika’da Agatha Kasırgası: 4 kişi öldü

Meksika’da yaz mevsiminin gelmesiyle Büyük Okyanus’ta oluşan yılın birinci kasırgası Agatha karaya vurdu. Oaxaca eyaletinin San Pedro Pochutla kenti yakınlarında kategori 2 düzeyine karaya ulaşan Agatha Kasırgası’nda nedeniyle 4 kişinin hayatını kaybettiği, 4 kişinin ise kayıp olduğu bildirildi.

Oaxaca eyaleti genelinde şiddetli yağışlara ve saatte 205 kilometre sürate ulaşan sert rüzgarlara neden olan Agahta nedeniyle akarsuların taştığı, birtakım bölgelerde ise toprak kaymalarının meydana geldiği ve birtakım bölgelerde ise elektrik kesintisi yaşandığı belirtildi. Oaxaca Eyaleti Sivil Muhafaza Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 2 kişinin ırmakta akıntıya kapılarak, 2 kişini ise toprak kayması sonucu hayatını kaybettiği bildirilirken, 4 kişinin ise kayıp olduğu tabir edildi.

Bakanlık ayrıyeten, kasırga sırasında çok sayıda ağacın devrilerek elektrik kesintilerine yol açtığını ve kimi yolların ulaşıma kapandığını açıkladı. Taşan ırmaklar ve toprak kayması nedeniyle birtakım kasabalara ulaşımın kesildiği tabir edildi. Yetkililer, arama kurtarma çalışmalarına devam edildiğini belirtirken, kayıp olan 4 kişinin akarsuyun akıntısına kapılmış olabilecekleri ihtimali üzerinde duruyor.

Meksika Ulusal Meteoroloji Servisi, Oaxaca eyaletinde karaya ulaştığında kategori 2 düzeyinde olan Agatha Kasırgası’nın karada ilerlediği müddette gücünü kaybederek tropikal siklon düzeyine indiğini ve kuzey doğu istikametinde ilerlemeye devam ettiğini bildirdi. Agatha’nın ülkenin güney doğu bölgelerinde tesirini göstermeye devam ederek, sel ve toprak kaymalarına neden olabileceği konusunda ihtarda bulunuldu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*