Konut satışları mayısta yüzde 107,5 arttı

Türkiye genelinde ipotekli konut satışlarının toplam konut satışları içindeki hissesi yüzde 23,9 olarak gerçekleşti. Bu sonuç, artan konut maliyetlerine paralel olarak yükselen fiyatlara karşın önümüzdeki periyotta konut kredi faizlerinde yaşanacak her bir puan düşüşün konut bölümüne satış olarak yansıyacağını ortaya koydu. Öte yandan yüksek enflasyon periyodunda birikimlerini emtiaya ve en inançlı emtia olan gayrimenkul ile konuta yatırma eğiliminin konut satışlarını kuvvetli tuttuğunu söyleyebiliriz. Elhasıl vatandaşın parayı mala bağlama davranışını devam ettirdiğini görüyoruz.

Birinci elde yüzde 80,5 artış

Türkiye genelinde birinci el konut satış sayısı, mayıs ayında bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 80,5 artarak 32 bin 861 oldu. Toplam konut satışları içinde birinci el konut satışının hissesi yüzde 26,8 olarak gerçekleşti. Birinci el konut satışları Ocak-Mayıs devrinde ise bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 42 artışla 412 bin 170 olarak gerçekleşti. Birinci el konut satışlarının, toplam konut satışlarının içindeki hissesi geçen aya nazaran yüzde 2,7 artış gösterdi. Bu artışta da Konut Dayanak Paketleri’nin, bilhassa Birinci Konutum Konut Finansman Paketi’nin büyük tesiri olduğunu düşünüyoruz. Bu paketin önümüzdeki aylarda konut satışları üzerindeki tesirini artırmasını konuta erişemeyen 30-40 yaş ortası yüklü kitleyi konut alabilir hale getirirken konut üretimini de desteklemesini ümit ediyoruz. Lakin arzın hala kısıtlı olması nedeniyle fiyatlar üzerindeki üst taraflı baskının devam edeceğini düşünüyoruz.

Yabancıya satış arttı

Yabancılara yapılan konut satışları Mayıs 2022’de bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 235,7 artarak 5 bin 962 oldu. Bir evvelki yılın anı ayına nazaran rekor bir artış gösteren yabancıya satışın toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının hissesi yüzde 4,9 oldu. Mayıs ayına nazaran rekor olarak görülsede nisan ayına nazaran düşüş kelam konusu. Türk vatandaşlığına müracaat koşulunda alınacak gayrimenkul kıymetinin 250 bin dolardan 400 bin dolara yükseltilmesi de mayıs ayındaki yabancı satışında değerli bir etken. Bu etkenin çıktılarını haziran ayında göreceğiz. Yabancılara yapılan konut satışlarında birinci sırayı 2 bin 451 konut satışı ile İstanbul aldı. 1885 konut satışıyla bu alanda ikinciliği elde eden Antalya tıpkı vakitte 2013 yılından bu yana Türkiye genelinde en çok konut satılan 4’üncü vilayet oldu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*