Kapıkule’de kaçakçılığa karşı üst seviye teknoloji devrede

Türkiye’nin Avrupa ile dış ticaretinin büyük kısmını sağladığı, dünyanın en işlek hudut kapılarından Kapıkule, 333 bin metrekare saha ve 41 bin metrekare kapalı alanıyla yılda yüz binlerce araç ve yolcuya hizmet veriyor.

Sınır kapısında teknolojik kontrol geliştirildi

Gümrüklerde araç ve yolcu süreçlerinin hızlandırılması, yasadışı ticaretin önlenmesi ve dürüst tüccarın korunarak haksız rekabetin engellenmesini sağlamak hedefiyle son yıllarda Gümrükler Koruma Genel Müdürlüğünce değerli yatırımların yapıldığı Kapıkule’de, birçok teknik sistem ve aygıt etkin olarak kullanılıyor.

Kapıkule’de kaçakçılığa karşı üst seviye teknoloji devrede – FOTO GALERİ

Birçok tarama, görüntüleme ve takip sistemi kuruldu

AA’Nın haberine nazaran; kullanılan sistemlerin başında araç, konteyner ve tren tarama sistemleri, araç altı görüntüleme sistemi, güvenlik kamera sistemleri (CCTV), yolcu görüntüleme sistemi (Terahertz), plaka tanıma sistemi, araç takip sistemi ve radyasyon izleme sistemi geliyor.

Dedektör köpekler de kullanılıyor

Ayrıca narkotik dedektör köpekler, uyuşturucu ve kimyasal unsur teşhis aygıtı ile karbondioksit ölçüm aygıtı da işçinin yasadışı ticaretle uğraşında kullanılıyor.

Gümrük alanı, 455 kamerayla izleniyor

Gerek Avrupa’ya açılan en büyük ihracat kapısı, gerekse yurt dışında yaşayan vatandaşların kara yolunda en çok tercih ettiği giriş kapısı olması nedeniyle büyük ehemmiyete sahip hudut kapısı olarak öne çıkan Kapıkule’de gümrük alanının güvenliği 455 kamera ile sağlanıyor.

Farklı noktalara yerleştirilen kameralardan alınan manzaraların izlendiği merkezde sahanın güvenliği 7 gün 24 saat denetim altında tutuluyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*