İstanbul’da sivrisinekler hastanelik etmeye başladı

Kiminin gözü şişti, kimin bacakları kaşımaktan yara oldu. İstanbul’da sivrisinek ısırıkları nedeniyle hastanelere başvuran sayısı son vakitlerde epeyce arttı. Uzmanlar yaz mevsimin yağışlı geçmesinin sivrisinek artışına neden olduğunu, dere yatağına ya da sakin sulara yakın yerlerde yaşayanların bu durumdan daha çok etkilendiğini belirtiyor. Şişlik, yara ve kaşıntı nedeniyle hastanelere müracaatlar çoğaldı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi ve Esenyurt Devlet Hastanesi’ne gelen hastalar, bedenlerinde şişme ve dayanılmayacak derecede kaşıntı olduğunu belirtiyor.  

“ALERJİ VARSA ŞUUR KAYBI OLUŞABİLİR”

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zekayi Kutlubay, “Sivrisinek ısırığı ve neden olduğu alerjiyle başvuran hasta sayısında artış var. Son vakitlerde kimi sivrisinek cinsleri de değişmeye başladı. En çok görülen ‘Aedes’ cinsi dediğimiz sivrisinekler, saldırgan bir çeşit. Bu sineklerin özelliği ısırdıkları yerde, kabarcık meydana getirebiliyorlar. Kaşıntı oluyor, bilhassa çocuklarda bu türlü  reaksiyonlar meydana geliyor. Yaralar ve şişmeler oluşuyor. Örneğin bir hastamız kendisini ısıran sivrisineklerin farklı olduğunu söyledi. Kolay bir kaşımayla rahatlayamıyorlar, deriyi yırtacak seviyede kaşıma muhtaçlığı hissediyorlar. Bilhassa alerjisi, astımı olan bireyleri sivrisinek ısırdığı vakit, bedeninin farklı yerlerinde de tepkiler ortaya çıkıyor. Yaygın egzama stilinde döküntüler gerçekleşebiliyor. Bizim en çok korktuğumuz ise ‘anafilaktik’ dediğimiz bir tepki var. Alerjik bireylerin, sivrisineğin tükürüğüne karşı alerjisi varsa şuur kaybı da oluşuyor. Sivrisineğin öldürmesi teorik olarak var. Kişi alerjikse öldürme ihtimali var” formunda konuştu.

“0 KAN GRUBUNDAKİLERİ TERCİH EDİYORLAR”

Alerjisi olan bireylerin dikkatli olması ikazında bulunan Prof. Dr. Kutlubay  “Özellikle obez şahısları tercih ediyorlar zira, onlar daha çok karbondioksit çıkarıyorlar. Sivrisineklerin karbondioksite karşı bir alıcıları var. Muhakkak kan gurubundaki bireyleri tercih ediyorlar. Kan kümesi ‘0’ olanları daha çok tercih ediyorlar. Parlak giyinenleri, açık ciltli insanları, renkli gözlü insanları ısırdığını biliyoruz. Mümkün olduğu kadar uzun kollu giysiler giyeceğiz, sivrisinek kovucu kullanacağız, lavanta yağı bedene sürülebilir, pencerelere sineklik takılabilir. Mümkün olduğu kadar su birikintilerini ortadan kaldırmak gerek. Buna karşın ısırırsa kolonya sürebilirler, kaşıntı giderici haplar kullanılabilir” diye konuştu.

“İLAÇ DİRENÇ GELİŞTİREBİLİR”

Kutlubay, ilaçların sineklere direnç kazandırabileceğini belirterek, “Zamanında ilaçlama yapmak lazım. İlaçlama işe yarayabilir lakin, kökünü kurutmuyor. Aslında larva devrinde ilaçlamakta yarar var. Sivrisineklerin mevcut ilaçlara karşı direnç geliştirdiğine dair bilgilerimiz de mevcut. O nedenle mahallî idarelerin vaktinde ve uygun dozlarda bu sinekleri ilaçlaması gerekiyor ki, işe yarasın” dedi.

“KAŞINTI ARTINCA HASTANEYE BAŞVURDUM”

Bacaklarındaki sinek ısırıklarına dayanamadığı için hastaneye gelen Uğur Fidan, “Bahçeye gittim, oradan çıktıktan sonra her yerim şişmeye başladı. Evvel kaşınmaya başladı, kaşıdıkça daha çok şişmeye başladı. Artınca da hastaneye başvurdum. O kabartılar yara olana kadar kaşınmaya devam ediyor. Birinci sefer başıma bu türlü bir şey geliyor. Yakınlarımda da duyduğum oluyor, bilhassa bahçelerde çok oluyormuş” dedi. Kızıyla birlikte hastaneye gelen Reyhan Dağ, “Kızımı ve beni ısırdı. Günlerce birebir yer kaşınıyor. Tatlı bir kaşıntı ancak, günlerce sürmesi dert oluyor. Kaşıntının devam etmesi sorun” dedi.

“ÇOCUK KAŞINTIDAN AĞLIYOR”

Ömer Koçak ise kendisi ve yeğeni için hastaneye geldiğini belirterek “Geceleri yatamıyoruz, çocuğu yatıramıyoruz. Ağlaması durmuyor. Hastaneye getirdik, daha makûs olmasın diye. Havalar sıcak olduğu için camları da kapatamıyoruz. Isırdıkları vakit yara olana kadar kaşındırıyor” dedi.

KAYNAK: DHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*