İran nükleer müzakerelerde topu ABD’ye attı

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, ülkesinin nükleer müzakerelerde güçlü ve kalıcı bir mutabakata hazır olduğunu fakat ABD idaresinin “gerçekçi bir halde tahlile ulaşma ve muahedeye varma tarafında adım atması gerektiğini” tabir etti.

İran Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya nazaran Abdullahiyan ile Avrupa Birliği (AB) Dış Münasebetler ve Güvenlik Siyasetleri Yüksek Temsilcisi Josep Borrell telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, nükleer müzakerelerde yeterli bir mutabakat için hazır olduklarını kaydeden Abdullahiyan, “İran hükümetinin yeterli, güçlü ve kalıcı bir muahedeye varma konusundaki iradesinde hiçbir kuşku yoktur” sözlerini kullandı.

Abdullahiyan, “Beyaz Saray’ın çok taleplerini ve kuşkularını bir kenara bırakarak, gerçekçi bir formda tahlile ulaşma ve mutabakata varma tarafında adım atması ve yaptırımlara başvurmaktan vazgeçmesi gerektiğini” lisana getirdi.

İran, Türkiye ve Rusya önderleri ortasında Tahran’da bugün yapılacak üçlü doruğa işaret eden Abdullahiyan, ülkesinin global besin ve güç güvenliğine verdiği ehemmiyeti vurguladı.

Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile yaptığı son görüşmede de besin güvenliği konusunun ele alındığını hatırlatarak, Ukrayna tahılının ihracatının kolaylaştırılmasının büyük ehemmiyet taşıdığını belirtti.

AB Dış Münasebetler ve Güvenlik Siyasetleri Yüksek Temsilcisi Borrell ise İran’ın nükleer muahede için sürdürdüğü eforları memnuniyetle karşıladı.

Kendisinin ve yardımcısı Enrique Mora’nın tüm taraflarla bağlantı ve istişare yoluyla muahede sürecini hızlandırmak için çalıştığını aktaran Borrell, “Aylarca süren gayretlerin sonuç vermesi gerektiğine inanıyorum. İran ile ABD’nin görüşlerini yakınlaştırma ve bir mutabakat noktasına varmak için çalışmaya devam edeceğim” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*