Irak’ta Ulusal Güvenlik Müsteşarı Araci, başbakanlık yarışından çekildi

Irak’ta İran takviyeli Şii çatı kuruluşu Uyum Çerçevesi’nin başbakan adaylarından Ulusal Güvenlik Müsteşarı Kasım Araci, yaptığı yazılı açıklamada, “9 aydır siyasette ülke ve kamu çıkarını etkileyecek bir tıkanıklık yaşanıyor. Uyum Çerçevesi’ne başbakanlık için beni aday gösterdiklerinden dolayı teşekkür ederim. Lakin bu yarıştan çekildiğimi duyurmak isterim” sözlerini kullandı.

Başbakan olması için kendisini destekleyen siyasi kümelere da teşekkür eden Araci, İran dayanaklı Şii çatı kuruluş Uyum Çerçevesi’nin ülkeye hizmet edebilecek bir başbakan adayı belirlemesinin kıymetine vurgu yaptı.

NE OLMUŞTU?

Irak’ta seçimin galibi Sadr Hareketi başkanı Mukteda es-Sadr’ın siyasetten çekilmesi sonrası hükümet kurma müzakereleri İran dayanaklı Uyum Çerçevesi’ne geçmişti. Şii çatı kuruluşun başbakan adayları ortasında Araci’nin de olduğu söz edilmişti.

İran dayanaklı Şii Bedir Hareketi’nin önder grubundan olan Ulusal Güvenlik Müsteşarı Araci, İçişleri Bakanlığı da yapmıştı.

Koordinasyon Çerçevesi’nin başbakanlık koltuğuna en yakın adayının eski Çalışma Bakanı Muhammed Şiya Sudani olduğu belirtiliyor.

Başbakan adayının önümüzdeki saatlerde açıklanması bekleniyor.

Sudani, eski Başbakan Nuri el-Maliki liderliğindeki Dava Partisi ve Kanun Devleti Koalisyonu’ndan 2019 yılında istifa etmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*