Hindistan’da Müslümanlarla Hindular çatıştı: 6’sı polis 10 yaralı

Hindistan haber medya şirketi NDTV’de yer alan habere göre, Yeni Delhi’ye bağlı Jahangirpuri bölgesindeki geçit töreninde taş fırlatılmasıyla başlayan gerginlik, taraflar arasında şiddet olaylarına evrildi.

Başkentteki Jayanti geçit töreninde Hindular ve Müslüman gruplar arasında patlak veren bu dini çatışmada altı polis memuru da dahil olmak üzere on kişi yaralandı.

Delhi polisi Rakesh Asthana, bölgeye takviye kuvvet sevk edildiğini ve durumun kontrol altına alınmaya çalışıldığını bildirdi.

14 kişi tutuklandı

Hint polisi resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, meydana gelen şiddet olayıyla ilgili yürütülen ön soruşturmada şimdiye kadar 14 kişinin tutuklandığını açıkladı.

Polis yaptığı açıklamanın devamında, katı hukuki işlemler uygulanabilmesi için geriye kalan göstericilerin kimliklerinin tespit edilmeye devam edildiğini bildirdi.

‘Amaçları Hindistan’a gölge düşürmek’

Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin Hindu milliyetçisi hükümetinin bir parçası olan Azınlıklar Bakanı Mukhtar Abbas Naqvi, bugün yayınlanan röportajında, “Ülkedeki barışı ve huzuru hazmedemeyen uç görüşlüler, Hindistan’ın kucaklayıcı kültürüne ve bağlılığına gölge düşürmeyi amaçlıyor” açıklamalarında bulundu.

Son haftalarda Hindistan’ın bazı bölgelerinde ülkenin çoğunluğunu oluşturan Hindularla azınlık grubu Müslüman topluluğu arasında küçük ölçekli dini çatışmalar patlak veriyor.

‘İsteyen istediğini yer’

Yeni Delhi’deki bazı üniversite öğrencileri, Hinduların kutsal kabul ettiği bir haftada öğrenci yurdunda vejetaryen olmayan yiyeceklerin menüye konulmasını protesto etti.

Naqvi, “İnsanlara ne yiyip ne yiyemeyeceklerini söylemek hükümetin görevi değildir. Ülkedeki her vatandaşın yiyeceği yemeği seçme özgürlüğü vardır” diyerek öğrencilerin yaptığı sözkonusu protestolara karşı hükümetin bir şey yapamayacağını ifade etti.

‘Modi rejimi hoşgörüsüzlüğü artırıyor’

Modi’nin milliyetçi partisi Bharatiya Janata Partisi (BJT), son yıllarda dini grupların Hindu inancını koruması için yüreklendirici birtakım eylemlerde bulunuyor.

Hindistan’ın muhalefet partileri, cumartesi günü yaptıkları açıklamalarda “Hinduların baskın geldiği ancak 200 milyon Müslüman da dahil olmak üzere büyük bir azınlığın da yaşamını sürdürdüğü çok dinli Hindistan’ın Modi rejimi altında gittikçe daha hoşgörüsüz bir hale geldiğini” ifade etti.

‘Beğenmiyorsanız kurum değiştirin’

Bu ayın başlarında Karnataka’daki bir okulda başörtüsü takan Müslüman öğrenciler üzerine bir anlaşmazlık yaşanmıştı.

Azınlıklar Bakanı, “Hindistan’da başörtüsü yasağı yok. Kadınlar marketlerde ya da diğer yerlerde başörtüsü takabilir. Ancak her okulun ve kurumun kendi kıyafet yönetmeliği, disiplini ve adabı var. Bunu kabul etmek zorundayız. Beğenmiyorsanız farklı bir kurumu tercih edebilirsiniz” diyerek ülkede belli kuralların bulunduğunu vurguladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*