Harbiye Şelalesi’nde sıcak hava yoğunluğu

Hatay’da sıcak havadan uzaklaşıp tabiatta nefes almak isteyenler, Defne ilçesindeki Harbiye Şelalesi’nin yeşillikleri ortasında serinliyor.

Kentte 30 dereceyi aşan sıcaktan bunalanlarla turistler, sarmaşıkla kaplı çınar ve gürgen ağaçları ortasında gezinti imkanı sunan mesire alanının ziyaretçi sayısını arttırıyor.

Yunan mitolojisinde “su perisi” Daphne’nin gözyaşları olduğuna inanılan şelaleye gelenler, hem yeşil çevreyi fotoğraflıyor hem de altından serin suyun geçtiği alanlarda piknik yapıyor.

Bazı ziyaretçiler, yürüyüş sonrasında ellerini ve ayaklarını şelaleden akan suya sokarak serinliyor. Hatay Turizm Derneği Lideri Hakan Boyacı, Harbiye Şelalesi’nin kentin en kıymetli turizm yerlerinden biri olduğunu söyledi.

FOTO: AA

Mesire alanındaki hava sıcaklığının, ilçe merkezine nazaran düşük olduğunu lisana getiren Boyacı, “Harbiye Şelalesi, şu günlerde sıcaklardan bunalan yerli ve yabancı ziyaretçilerin uğrak noktası. Burada, serin suyun içerisinde yemek yeme, kahve içme bahtı bulabiliyorsunuz. Harika bir görüntü eşliğinde gezinti imkanı sunuyor.” dedi.

Boyacı, etrafında otel ve kafeteryalar olan mesire alanının girişinde yöresel eserlerin satıldığını söz ederek, mesire alanındaki hareketliliğin esnafı da keyifli ettiğini anlattı.

Ziyaretçilerden İsa Açıkgöz, sıcak havadan bunaldıkları için şelaleye geldiklerini belirterek, “Mersin’de sıcaktan kavrulmuştuk lakin burası cennet üzere. Gün uzunluğu burada vakit geçiriyoruz.” diye konuştu.

FOTO: AA

Gaziantep’ten gelen Uğur Kumlu da arkadaşlarıyla serinlemek için Harbiye’yi tercih ettiklerini söyledi. Emine Sönmez de Adana’daki sıcaktan uzaklaşmak için şelaleye geldiklerini, buradaki havayı ve doğal hoşlukları beğendiklerini kaydetti. (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*