Fransa’da artan güç fiyatları fabrikaları kapatmaya götürüyor

Fransa’da, Rusya ve Ukrayna Savaşı’nın akabinde kendisini gösteren güç krizi, hayatı zorlaştırmaya devam ediyor.

Enerji fiyatlarının armasıyla ülkede tasarruf tedbirleri, gündemden düşmüyor. Öte yandan, konutlarda kısa periyodik elektrik kesintileri de güç krizine yönelik alınabilecek tedbirler ortasında yer alıyor.

Yükselen güç fiyatlarının, fabrikaları da etkileyeceği gündemde.

‘Durum giderek kötüleşecek’

Fransız Le Monde gazetesi, “Enerji fiyatları artıyor, fabrikalar kapanıyor” başlıklı haberde küçük ve orta ölçekli çok sayıda şirketin üretimlerini kısıtladıkları hatta bazen büsbütün durdurdukları belirtti.

AA’nın haberine nazaran; gazetede, durumun giderek kötüleşeceği öngörüsüne yer verildi.

‘Tasarruf önlemleri sonuçsuz kaldı’

Haberde hükümetin açıkladığı güç tasarruf önlemleri ve eforlarının yükselen güç fiyatları karşısında fabrikaların havlu atarak üretimlerine orta vermesiyle sonuçsuz kaldığına işaret edildi.

Kapanan firma listesi uzuyor

Fransız cam devi Duralex’in 5 ay boyunca üretim yapmayacağı hatırlatılan haberde, çelik üreticisi LME’nin 31 Aralık’tan itibaren kuzeydeki fabrikalarında üretimi durduracağına, ArcelorMittal’in üretimi yavaşlattığına ve Arc France’de üretimin yarı yarıya azaldığına dikkat çekildi.

Haberde kapanan ve üretimi kısıtlayan firmalar listesinin gittikçe uzadığına vurgu yapıldı.

“On binlerce şirket kapanma tehdidiyle karşı karşıya”

Nancy yakınındaki Custines’te Le Bronze-Alloys kümesine bağlı döküm şirketinin 16 Eylül’de kapama kararını duyurduğuna değinilen haberde, “Ayrıca çelik, cam, metal sanayisi ile ağır güç tüketimine gereksinim duyan küçük ve büyük ölçekli on binlerce şirket kapanma tehdidiyle karşı karşıya.” sözü kullanıldı.

Haberde, Fransa Teşebbüs ve Teşebbüsçüler Federasyonunun (FEEF) 22 bin üyesinin yüzde 42’sinin yıl sonu karlarının yüzde 30’dan fazla düşmesini bekledikleri tabir edilerek, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Genel Konfederasyonunun üyeleri ortasında yaptığı anketlere dayanılarak 150 bin şirketin tehdit altında olduğunu kestirim ettiği aktarıldı.

Hükümetin şirketleri desteklemek için açıkladığı tedbirlerin epey karmaşık ve kapsamının kısıtlı olduğu kaydedilen haberde, işletmelerin elektrikte tavan fiyat uygulaması istediği hatırlatıldı.

Haberde, Arc France’in siparişleri azaldığı halde doğal gaz faturasının 2022’de 75 milyon euroya ulaşarak geçen yılın 4 katına çıktığı ve evvelden bir eserin fiyatının yüzde 10’unu oluşturan gaz maliyetinin artık yüzde 40’ını ulaştırdığı örneği paylaşıldı.

Şirketin, birkaç hafta içinde 9 fırınından 4’ünü kapatmayı planladığı belirtilen haberde, firmanın 4 bin 900 çalışanından 1600’üne 2 gün kısmi işsizlik uygulayacağı ve bu bireylere maaşlarının yüzde 84’ünün ödeneceği, bunun yüzde 72’lik kısmını devlet öderken, yüzde 12’lik kısmını şirketin ödeyeceği belirtildi.

Haberde, bir öbür cam üreticisi Duralex’in de geçen yıl 2,5 milyon euro olan, bu yıl 12-13 milyon euroya ulaşan güç faturası karşısında 1 Kasım’dan itibaren fırınını kapatacağı ve 5 ay boyunca üretimi durduracağı, ayrıyeten fabrikada çalışan 250 emekçinin kısmı işsizlik statüsüne alınacağı ve maaşlarının yüzde 95’inin ödeneceği tabir edildi.

Duralex’te, güç maliyetinin cironun yüzde 40’ına ulaşmasının sürdürülebilir olmadığına dikkat çekildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*