F-16’ları Türkiye’ye vermeyin: Biden’a FETÖ’cü vekillerden mektup

ABD’de, Türkiye’ye F-16 satışını engellemek için FETÖ dayanaklı Türk tersi lobi harekete geçti. Başını, daha evvel FETÖ elebaşı Gülen’in iadesine mani olmak için eski Lider Donald Trump’ı baskı altına almaya çalışan milletvekili Frank Palone’un çektiği, ABD Kongresi’nden 35 vekil, Lider Joe Biden’a mektup göndererek “F-16 satışını durdurma” daveti yaptı. Mesnetsiz sözlerle bezeli mektubun bir kopyasını twitter hesabından yayınlayan FETÖ destekçisi Pallone, “Erdoğan’ın istikrarı bozan hareketlerini ve memleketler arası hukuk ihlallerini durdurmak için, somut adımlar atılana kadar Türkiye’nin ordusunu desteklememeliyiz” skandal tabirlerine yer verdi.

Frank Palone

Mektupta “NATO tepesinde, F16’ların potansiyel satışı ve Türkiye’deki uçakların modernizasyonuna ait yapmış olduğunuz yorumlardan ötürü derin tasa içinde olduğumuzu bildirmek isteriz” sözlerini kullanan Türk aksisi lobi üyesi vekiller, satışın durdurulması davetinde bulundu. “Satışın gerçekleştirilmesi Erdoğan’ı ödüllendirmeniz manasına gelecektir” kelamları sarf edilen mektupta, Türkiye’nin, PKK’ya açıktan dayanak veren İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliklerine ait telaşlarına “saçma” denildi.

Gus Bilirakis-Enes Kanter

KANTER’LE FOTOĞRAFLARI VAR

Türkiye’nin, Irak ve Suriye’de terörle çaba operasyonlarına “insan haklarına aykırı” iftirasında bulunan vekiller, Yunanistan’ın son devirdeki hukuksuz haline ve provokatif çıkışlarına da takviye verdi. ABD’nin, Erdoğan hükümetini, F-16 muahedesi ile desteklememesi gerektiğini vurgulayan Türkiye tersi lobi üyeleri, Türk ordusunun güçlenmesine mani olunması davetinde bulundu. Mektubu yazan vekillerin öncülüğünü yapan Palone, 2018 yılında FETÖ elebaşı Gülen’in iadesi ilgili yürütülen diplomasiyi baltalamak ve Trump idaresine baskı kurmak emeliyle kampanya yürütmüştü. Trump’a yazılan mektupta, “Sürgündeki din adamı Gülen’in iadesini durdurun” davetinde bulunan Palone öncülüğündeki FETÖ takviyeli vekiller, terörist başının iadesinin “sorumsuzluk” olacağını belirtmişti. 15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrası Türkiye’nin FETÖ ile gayretine ait “hukuksuz” sözleri kullanılan mektupta imzacılar, Trump’a bu süreci sonlandırması davetinde bulunmuştu.

Dina Titus (sol üstte)-Enes Kanter (sağ altta)

Yine F-16 satışına karşı çıkan mektubu imzalayanlar ortasında bulunan Tony Cárdenas, ABD’deki Ermeni lobileri ile birlikte Karabağ savaşında, temelsiz suçlamalarla Türkiye’yi gaye alan kampanyalar yürütmüştü. İmzacılar ortasında bulunan Yunan lobisinden Gus Bilirakis, Gülen’in manevi oğlum dediği FETÖ’cü Enes Kanter’le foto paylaşmış ve “Mecliste sesinin duyulmasını sağlayacağım” demişti. ABD’de, İdeal Ocakları’nı amaç alan kampanyayı yöneten ve Kanter’le Zoom üzerinden görüşmeleri ortaya çıkan Dina Titus da, skandal F-16 mektubunun imzacıları ortasında.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*