Dünya alarmda: ABD’de de birinci maymun çiçeği olayı tespit edildi

Massachusetts Halk Sıhhati Departmanı, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yakın vakitte Kanada’ya seyahat eden bir erkekte maymun çiçeği virüsü tespit ettiklerini doğruladı.

Kurum yetkilileri, temaslı takibi yapmak için ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi (CDC) ve ilgili lokal sıhhat kuruluşlarıyla çalıştığını, “hastaneye kaldırılan kelam konusu kişinin durumunun âlâ olduğunu ve olayın halk için rastgele bir risk oluşturmadığını” söz etti.

Virüsün beşerler ortasında kolay kolay yayılmadığı lakin virüs bulaşmış yatak kadroları ve giysiler üzere objelerle temas durumunda yahut virüslü bireyle uzun müddet yakın temas halinde teneffüs yoluyla bulaşmanın gerçekleşebileceği bildirildi.

ABD’de bu yıl daha evvel hiçbir ‘maymun çiçeği‘ olayı görülmezken 2021’de Texas ve Maryland’den Nijerya’ya seyahat etmiş 2 şahısta olay tespit edildiği kaydedilmişti.

Kısa vakit evvel İngiltere, Portekiz ve İspanya’da da birtakım maymun çiçeği virüsü olayları bildirilmişti.

Birinci olarak 1970’lerde Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde kaydedilen ve son 10 yılda artış gösteren maymun çiçeğinin belirtileri, yüzde başlayan ve bedenin geri kalanına yayılan ateş, baş ağrısı ve deri döküntüleri halinde ortaya çıkıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*