DSÖ: Dünyadaki tıbbi tesislerin yarısında ‘basit hijyen hizmetleri’ yok

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), dünya genelinde tıbbi tesislerin yarısında kolay hijyeni sağlayan ögelerin olmadığını belirtti.

Ortak hazırlanan raporda, tıbbi tesislerin yüzde 68’inde hijyen araçlarının hastaların bakıldığı noktalarda, yüzde 65’inde el paklığı araçlarının yalnızca tuvaletlerde bulunduğu belirtilirken, tıbbi tesislerin yüzde 51’inin kolay hijyen kriterlerine uyduğu vurgulandı.

10 TIBBİ TESİSTEN BİRİNDE KOLAY HİJYEN HİZMETİ YOK

Dünyada her 10 tıbbi tesisten birinin ise kolay hijyen hizmetlerinden mahrum olduğunun altı çizildi.

Hijyen gereci eksikliğinin en çok az gelişmiş ülkelerde görüldüğü, bu ülkelerdeki tıbbi tesislerin yalnızca yüzde 53’ünün inançlı su kaynağına sahip olduğu kaydedildi.

Sahra Altı Afrika ülkelerinde de hijyen materyali eksikliğinin varlığına işaret edilerek, bölgedeki tesislerin yüzde 73’ünde alkollü el dezenfektanı ve sabunların bakım noktalarında bulunduğu, yüzde 37’sinin tuvaletlerinde ise su ve sabun bulunmadığı bildirildi. Kolay hijyen ögelerinin olmadığı tıbbi tesislerden 3,85 milyar kişinin hizmet aldığı, 688 milyon kişinin ise hiçbir hijyen hizmeti olmadan tedavi edildiği belirtildi.

“HER YIL 670 BİN YENİ DOĞAN BEBEK, HİJYEN EKSİKLİĞİ NEDENİYLE ÖLÜYOR”

Raporda değerlendirmelerine yer verilen DSÖ Etraf, İklim Değişikliği ve Sıhhat Yöneticisi Dr. Maria Neira, tıbbi tesislerde hijyen imkanları gerekliliğinin tartışılmaz olduğunu vurgulayarak, “Tıbbi tesislerdeki hijyen hizmetleri gelişimi, salgınları tedbire ve ön hazırlık için hayati ehemmiyet taşımaktadır. Tıbbi tesislerde kolay hijyen gereçleri olmadan sıhhat güvenliği sağlanamaz” dedi.

Neira, tıbbi tesislerde su, sanitasyon ve hijyen hizmetlerini artırmak üzere 2019 Dünya Sıhhat Asamblesi’nde alınan kararın uygulanması için DSÖ üyesi ülkelere davette bulundu.

UNICEF İklim, Etraf, Güç ve Afet Riskinin Azaltılması Yöneticisi Kelly Ann Naylor da tıbbi tesislerde kolay hijyen kuralları bulunmadığı sürece hastaların sıhhat hizmeti alamayacağını vurguladı.

Naylor, şunları kaydetti:

“Temiz su ve kolay hijyen hizmetleri bulundurmayan hastane ve klinikler, gebe anneler, yeni doğan bebekler ve çocuklar için vefat tuzağıdır. Her yıl 670 bin civarında yeni doğan bebek, kan zehirlenmesinden hayatını yitirmektedir.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*