Brezilya’da ırkçı polis dehşeti: Gaz bombası atıp zorla bagaja soktukları siyahi öldü

Brezilya’da yaşanan ırkçı akın ülkenin gündemine bomba üzere düştü. Umbauba kentinde iki polis memuru, yolda gördükleri motosikletli siyahi bir adamı durdurdu.

GAZ BOMBASI ATIP BAGAJA KİLİTLEDİLER

Polisler ve adam ortasında yaşanan kısa bir tartışmadan sonra polisler isminin Genivaldo de Jesus Santos olduğu öğrenilen adamı zorla içine gaz bombası attıkları polis arabasının bagajına kapattı.

Olay sırasında çekilen görüntü manzaralarında, iki polis memurunun siyahi Santos’un başını içinden dumanlar yükselen bagaja zorla soktukları görülüyor.

OTOPSİ RAPORU: TENEFFÜS YETMEZLİĞİ

38 yaşındaki Genivaldo de Jesus Santos‘un hayatını kaybettiği açıklanırken İsimli Tıp Kurumu tarafından yapılan otopsi sonucunda Santos’un boğulma sonucu öldüğü, lakin boğulmasına neyin yol açtığının tespit edilemediği belirtildi.

İKİ TARAFTAN FARKLI AÇIKLAMALAR

Olayın nasıl geliştiğine dair farklı açıklamalar yapıldı. Polisin yaptığı açıklamada Santos’un polise direnç gösterdiği için durdurulup gözaltına alındığı, “saldırgan tavrı nedeniyle kendisini etkisiz kılmak için birtakım teknikler kullanıldığı” savunuldu.

Fakat Santos’un olay yerinde bulunan yeğeni Wallison de Jesus, lokal medyaya yaptığı açıklamada, amcasının motosiklet kullanırken polis tarafından durdurulduğunu ve polisin kendisinden gömleğini çıkarmasını istediğini söyledi.

YEĞENİ: UYARDIM LAKİN DİNLEMEDİLER

Amcasının şizofreni tedavisi için reçeteli ilaç aldığını söyleyen yeğeni, polisin ilaçları bulması üzerine Santos’un paniğe kapıldığını belirtti. Polisi amcasının sıhhat durumu hakkında uyarmaya çalıştığını söyleyen Wallison de Jesus, polisin uyarıyı dikkate almadığını ve bunun üzerine “işkencenin başladığını” tez etti.

Polis memurlarının Genivaldo de Jesus Santos’u zorla yere yatırdığını, akabinde da polis arabasının bagajına ittiklerini belirtti.

“ADAMI ÖLDÜRECEKLER” DİYE BAĞIRDILAR

İnternette viral olan görüntü imgelerinde de Santos’un bedeninin polis arabasının bagajında olduğu, bacaklarının dışarıda kaldığı görülüyor. Santos bir yandan tekmeler savurup bağırırken, iki polis memurunun otomobilin bagaj kapağını kapamaya çalıştıkları anlaşılıyor. Bunlar yaşanırken de bagajın içine bir gaz bombasının atılmış olduğu görülüyor.

Santos’un bacakları hareketsiz hale gelirken olay yerinden geçen birinin “Adamı öldürecekler” dediği duyuluyor.

Wallison de Jesus, amcasının şuurunu yitirdiğinin anlaşılması üzerine polis memurlarının kendisini hastaneye götürdüklerini söylüyor. Polisin yaptığı açıklamaya nazaran, Santos kaldırıldığı hastanede hayatını yitirdi.

Brezilya federal polisi olayla ilgili disiplin soruşturması başlattı.

İNFİALE NEDEN OLDU

Olayın akabinde manzaralarının toplumsal medyada yayılması üzerine çok sayıda insan kentte bir ortaya gelerek, ırkçı taarruzları kınadı. Umbauba’da Santos’un öldüğü yol üzerinde yapılan protesto şovlarında lastikler ateşe verildi.

Santos’un eşi Maria Fabiana dos Santos olayı bir cinayet olarak nitelendirdi ve kocasının hayatının hiçbir periyodunda şiddete başvurmadığını savundu.

BREZİLYA’NIN GEORGE FLOYD OLAYI

Brezilya’da halk, toplumsal medyada platformlarında olayı, Santos’u siyahi bir Brezilya vatandaşı olmasından ötürü ABD’de gözaltı sırasında boğularak hayatını kaybeden Geroge Floyd’a benzetti ve polisi ırkçı davranışlar sergilemekle suçladı.

Siyahi aktivist ve siyasetçi Renata Souza hususla ilgili dün “Polis memurları bir arabayı gaz odasına çevirdi ve yeğeni güpegündüz izlerken zihinsel bozukluğu olan bir adamı idam etti. Bu türlü bir insanlık dışılığın tanımı yok. Brezilya bir vefat kampı!” dedi.

POLİS ŞİDDETİ SIK SIK GÖRÜLÜYOR
Polis şiddeti Brezilya’da sık sık görülüyor. Bu hafta Rio de Janeiro’daki bir gecekondu mahallesine düzenlenen polis baskınında 20’den fazla kişi hayatını kaybetmişti. Polis çok güç kullanmakla suçlanmış, kimi insan hakları avukatları öldürülenlerin gördüğü muamelenin azaba tekabül ettiğini söylemişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*