Bilimsel araştırma: Tüp bebekler daha zeki fakat depresyona yatkın

Araştırmalar, tüp bebek yoluyla doğan bebeklerin daha akıllı olduklarını lakin doğal yollarla hamile kalanların çocuklara nazaran zihinsel sıhhat problemlerine daha yatkın olduklarını gösteriyor.

Finlandiya’daki Helsinki Üniversitesi’nden uzmanlar, 1995-2000 yılları ortasında Finlandiya’da doğan 280.000 genci 18. yaş gününe kadar takip etti.

Tüp bebek yoluyla doğan bebekler okulda daha yeterli performans gösterdi ve ortaokulu bırakma olasılıkları daha düşüktü.

Bununla birlikte, zihinsel sıhhat meseleleri, bilhassa anksiyete yahut depresyon, teşhisi konma riski biraz daha yüksekti.

Araştırmacılar, tüp bebekler ortasında daha güzel okul performansının, daha güçlü ailelerin prosedürü karşılama mümkünlüğünün daha yüksek olmasına da bağlı olabileceğini söyledi.

EBEVEYNLERİN VARLIĞI DA ETKİLİYOR

European Journal of Population’da yayınlanan sonuçları yorumlayan araştırmacılar, iki küme ortasındaki bu farklılıkların, ebeveynlerinin serveti, bağlantı durumu ve eğitimi üzere aile şartlarının dikkate alınmasından sonra “çoğunlukla ortadan kalktığını” kaydetti.

Ayrı bir tahlil de, tüp bebek yoluyla doğanların, korku ve depresyondan muzdarip olma mümkünlüğünün yüzde 1 daha fazla olduğunu gösterdi.

Doğal tekniklerle doğan gençlerin yüzde dokuzu, ergenlik çağının sonlarında bir akıl sıhhati teşhisine sahipken, bu oran dayanaklı gebelikte yüzde 10’du.

Araştırmacılar, bulgunun yüzde olarak küçük olmasına karşın değerli olduğunu söyledi. Helsinki Üniversitesi’ndeki araştırmanın başındaki isim Dr. Hanna Remes de, takımın bu bulguyu şimdi açıklayamadığını belirtti.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*