Bilim insanları açıkladı: Plastik kirliliğine çözüm doğada

Bilim insanları açıkladı: Plastik kirliliğine çözüm doğada
Bilim insanları açıkladı: Plastik kirliliğine çözüm doğada

Mikroplastiklerin yüksek dereceli karasal bitkilerle nasıl etkileşime girdiği hakkında henüz çok az şey biliniyor. Son araştırmalar, mikroplastiklerin buğday gibi tarım bitkilerinin köklerinde tutulduğunu ortaya çıkardı.

Berlin merkezli sanat stüdyosu Studio Austen, IGB ve Alman Yerbilimleri Araştırma Merkezi’nden (GFZ) araştırmacılar tarafından yürütülen çalışmada, daha uzun ömürlü odunsu bitkilerin mikroplastikleri absorbe ettiği ve dokularında depoladığı bildirildi.

ÇEVREYİ KORUYOR

Huş ağaçları, endüstriyel atıkları ve ağır metalleri dokularında tutup depoladıkları için, kirlenmiş arazileri iyileştirmek için kullanılıyor. Bu ağaç türlerinin kökleri, mikroplastik kirliliğin en yüksek seviyede olduğu toprak yüzeyine yakın büyür ve bu da onları araştırmalar için iyi bir seçim haline getiriyor.

Araştırma için, mikroplastik boncuklar, floresan boya ile etiketlendi ve huş ağaçlarının toprağına eklendi. Beş ay sonra, özel mikroskoplar kullanılarak kök örnekleri incelendi. Kök sisteminin farklı bölümlerinde ve katmanlarında floresan mikroplastik buldular. Deney ağaçlarında mikroplastik parçacıklara sahip kök bölümleri yüzde 5 ila 17 arasında değişen değerlerde bulundu.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*