BDDK’den bankalara kredi uyarısı: Müşterilerden şikayet gelmeye başladı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), TL nakdi ticari kredilerin maksadına uygun kullandırılmasına yönelik sınırlamalar içeren ve cuma günü alınan karara ait yanlış anlaşılmalar hakkında paylaşım yaptı.

BDDK’nin toplumsal medya hesabından paylaşılan iletide kimi bankaların, bağımsız kontrole tabi olup olmadığına bakılmaksızın tüm ticari müşterilerden bağımsız kontrol raporu istediğine ait birtakım şikayetlerin alındığı bildirildi.

‘3 KURALI TAŞIMAYANLARDAN İSTENMEMELİ’

Bankalarca, sırf dünkü açıklamada belirtilen 3 kuralı tıpkı anda taşıyan kredi müşterilerinden, bağımsız kontrol onaylı bilgi ve evraklar ile bağımsız kontrolden geçmiş yeni finansal tabloların alınması gerektiği vurgulanan paylaşımda, “Söz konusu açıklamamızda yer verilmeyen müşteriler için ekonomik faaliyetin olağan akışında devam ettirilmesi ve gerekmediği halde müşterilerden kredi tahsisi için ek bilgi/belge talep edilmemesi kıymet arz etmektedir” sözü kullanıldı.

Paylaşımda, bağımsız kontrol raporu olmayan kredi müşterilerine bile 1 ay sonra bağımsız kontrolden geçmiş bilgi, doküman ve finansal tabloları getirmesi koşuluyla yalnızca beyanları alınarak kredi kullandırılabileceği anımsatılarak, şunlar kaydedildi:

“Diğer taraftan, anılan karar kapsamında kredi sınırlama koşullarına girdiği halde, yabancı para (YP) kredi kullanamaması koşuluyla, kredi müracaat tarihini izleyen 3 aylık devirdeki YP net durum açığını belgelendiren müşterilere kelam konusu durum açığıyla hudutlu olarak kullandırılabilecek kredilerin vadesinin de sadece 3 ayla sonlu olduğuna dair yanlış anlaşılmalar olduğu görülmüştür. Bu kapsamda, kelam konusu kredilerin, 3 aylık devirdeki durum açığı meblağıyla hudutlu olmak kaydıyla, 3 aydan daha uzun vadeli kullandırılabilmesinin mümkün olduğunun belirtilmesinde de yarar görülmüştür.”

BDDK’nin cuma günü aldığı karara nazaran, “bağımsız kontrole tabi”, “yabancı para nakdi varlıklarının TL karşılığı 15 milyon liranın üzerinde olan” ve “yabancı para nakdi varlıkların TL karşılığının etkin toplamından yahut son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10’unu aşan” şirketlere TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılmayacak.

Herhangi bir şirketin karar kapsamına girmesi için, kelam konusu 3 kuralın hepsinin birden sağlanması gerekecek. Gerçek bireyler ile gerçek kişi şirket ortakları da karar kapsamına alınmayacak. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*