Bayramda yola çıkacaklara akü uyarısı

Kurban Bayramı geldi çattı ve milyonlarca vatandaş şimdiden uzun yola çıkmaya başladı. Lakin otomobilinizle uzun seyahatler yaparken, dikkat etmeniz gereken kimi değerli konular var.

AKO Akü Genel Müdürü Hulki Büyükkalender, 9 günlük bayram tatili için yola çıkacakların akü üzere etkenleri aracı yolda bırakmayacak halde yaptırması gerektiğini vurguladı.

AA’nın aktardığına nazaran Büyükkalender, “Yolculuğa çıkmadan evvel on nokta denetim dediğimiz lastik, su, yağ, akü üzere etkenleri kesinlikle denetim ettirin. Seyahat müddetince ve sonrasında araç motorunun çok sıcaktan daha az etkilenmesi için mümkün olduğunca kapalı parklara yahut gölgeye bırakılması gerekiyor.

“Akü denetim edilmeli”

Akünün kutup başları, korozyon ve paslanmaya karşı denetim edilmeli ve mümkünse akünüz sıvı temasından korunmalı. Titreşimi engellemek için akü, araçta yeterli sabitlenmelidir.” sözlerini kullandı.

Teknoloji ve sıcak hava şartlarının akünün ömrünü belirlediğine işaret eden Büyükkalender, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Akünün standart ömrü yaklaşık 5 yıldır. Teknoloji ve sıcak hava şartları da akünün ömrünü şekillendirir. Aracınız yüksek sıcaklıkta ve ağır trafikte uzun müddet kalıyorsa, süratle yaşlanacaktır.

Bu durumda akünüzün uzun ömürlü olması için Kalsiyum/Kalsiyum teknolojisiyle üretildiğine ve korozyona karşı güçlü matrix press (punch) teknolojisine sahip aküleri ve en kıymetlisi daha uzun garanti sunan eserleri tercih etmek akünüzün çabuk ölmemesi için yanlışsız seçim olacaktır.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*