‘Balon balığı’ avcıları 164 bin lira kazandı

Akdeniz ve Ege Denizi’nde ekosistem, balıkçılık ve insan sıhhati açısından tehdit oluşturan balon balıkları ile gayrette, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın balıkçıların avlanmasına yönelik takviye alımı devam ediyor. Türkiye genelinde bakanlığın belirlediği kriterlere uygun balon balığı avcılığı yapan balıkçılara yılbaşından bugüne kadar 16 bin 24 balık için 164 bin lira dayanak ödemesi yapıldı. En çok alımın yapıldığı Antalya’da 8 bin 954 balon balığı için balıkçılara 75 bin lira ödendi.

KUYRUK YA DA BALIĞIN TÜMÜ

Dünyanın bilinen en güçlü denizel toksini olan tetrodotoksin içeren ve siyanürden 1200 kat daha yüksek zehire sahip olan balon balığı alımı Antalya’da Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğü’nün belirlediği 14 yerde yapılıyor. Alımlar kuyruk ya da balığın bütün olarak teslimi formunda yapılıyor. Bakanlık tarafından balon balığı avlayan balıkçılara ‘Lagocephalus sceleratus’ çeşidi için tane başına 12,5, öbür 7 küçük tıp içinse 5’er lira ödeniyor.

31 ARALIK’A KADAR SÜRECEK

Balon balığında bu yıl için 1 milyon 200 bin kota olduğunu ve bunun 16 bininin dolduğunu vurgulayan Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü Vilayet Müdür Yardımcısı Asım Karabulut, Süreç 31 Aralık’a kadar devam edecek. Yaz devrinde av yasağı, hava sıcaklığının artmasından ötürü balığın derine gitmesinden kaynaklı avlanması azaldı. Önümüzdeki aylarda sayının artacağını düşünüyoruz dedi. Balon balığı alımından ruhsatlı balıkçı gemisi olan balıkçıların faydalandığını kaydeden Karabulut, Amatör oltacıların yakaladığı balon balığını karaya çıkarması yasak. Amatör olta balıkçıları desteklemeden faydalanma niyetiyle balon balığını karaya çıkarmamalı diye konuştu. Karabulut, istilacı çeşit olan balığın bulunduğu ortamda öteki balık çeşitlerinin üremesini baskıladığını söyledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*