Bakırköy Sanat Konağı yağmalanıyor… BASAD’dan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na davet: Sanat fabrikasını geri verin

Bakırköylü Sanatkarlar Derneği (BASAD) dün gazetemizde çıkan haber üzerine yağmalanan ve çürümeye terk edilen Bakırköy Sanat Konağı ile ilgili bir açıklama gönderdi. BASAD Genel Lideri Ali İlhan Gülek, “Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce ‘kütüphane yapılacağı’ gerekçesiyle Bakırköylü Sanatkarlar Derneği’nden (BASAD) geri alınan ve zorla boşaltılan tarihi bina yok oluyor” diyor.

Açıklamada şu sözler yer alıyor: “Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından, altı ay içerisinde ‘Çocuk ve bebek(!) kütüphanesi’ olarak hizmete sokulacağı açıklanan bina, beş ayda harabeye döndü.

‘6 AY EVVEL 500 ÖĞRENCİ’

Türk sineması ve tiyatrosunun en değerli isimlerinin yetiştiği, Münir Özkul’un, Cem Karaca’nın sesinin duvarlarında yankılandığı, Muhsin Kut’un boya izlerinin yer aldığı binamız vefata terk edilmiş durumda. Meğer bu bina altı ay evvel 500 öğrencinin yer aldığı, piyano, keman seslerinin yükseldiği, bale ve tiyatro eğitimi yapılan, oyunların sahneye konduğu, fotoğraf stantları, söyleşiler yapılan yani hayat dolu üzere bir binaydı. ‘Sanatçı fabrikasıydı. Yapıldığı 1906’dan bugüne korunmuş olan Bakırköy Kültür ve Sanat Konağı’nın tarihi, döküm merdiven korkulukları ve kalorifer petekleri, kapıları, çerçeveleri yağmalandı. Bina, mahallelenin önünden endişeyle geçtiği, hırsızların cirit attığı, uyuşturucu bağımlılarının yer tuttuğu bir yer oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı Bakırköy’ün sembollerinden biri olan Kültür ve Sanat Konağımıza sahip çıkmaya, tarihi müdafaaya ve yine kültür-sanat yuvası olması için, tarafımıza iade etmeye çağırıyoruz.”

(Bakırköy Sanat Konağını’nın etrafı dün akşam 22.00 saatlerinde süratlice kapatıldı.)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*