Bakanlıktan Salda Gölü açıklaması: Kamera sistemi kurduk

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Müdafaa Genel Müdürü Hacı Abdullah Uçan, Salda Gölü ile ilgili basında yer alan tezlerin gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü.

Salda Gölü Beyaz Adalar kısmında düzenlediği basın toplantısında, bölgedeki çalışmaları anlatan Hacı Abdullah Uçan, yapılan süreçlerin hassasiyetle yürütüldüğünü kaydetti.

Hacı Abdullah Uçan, şunları söyledi:

  • Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın değerli eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayesinde Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum’un liderliğinde yürüttüğümüz Salda Gölü Muhafaza Projesi çalışmalarımız en üst seviyede etraf hassasiyetiyle sürdürülmektedir.
  • Bu kapsamda yaptığımız tüm çalışmalarda üniversitelerimizden akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve Bakanlığımız temsilcilerinin yer aldığı Bilimsel Çalışma Kurulu’nun tavsiye kararlarına uyulmaktadır.
  • Bildiğiniz üzere, doğal mirasımız olan bu bölgenin eşsiz hoşluğunun gelecek jenerasyonlara ulaştırılması maksadıyla bilimsel hassasiyetler de göz önünde bulundurularak Sayın Cumhurbaşkanımızın kararıyla Salda Gölü ve etrafı 2019 yılında Özel Etraf Muhafaza Bölgesi ilan edilmiştir.

“7/24 KAMERA SİSTEMİ KURULMUŞTUR”

“KURAKLIKTAN ETKİLENEN GÖLLERİMİZDEN BİRİSİDİR”

Yapılan çalışmalarla Salda Gölü’ne atık su erişiminin engellendiğini vurgulayan Hacı Abdullah Uçan, şöyle konuştu:

  • Basında Salda Gölü’ne ait paylaşılan imajlar muhakkak atık su kaynaklı olmayıp kaynak sularının Salda Gölü ile birleştiği alandaki doğal görünümüdür.
  • Bakanlığımızca hassasiyetle çalışmalar yürütülürken basında son periyotlarda temelsiz savlar yer almakta olup, savların her birinde projelerimizle ilgisi olmayan alanlardan görseller konularak kamuoyu yanıltılmaktadır.
  • Manzaralardaki yerin bataklık olmadığı, bu alanda mevsim normalleri çerçevesinde su çekilmesinin olduğu tespit edilmiş olup sarı çamur imgesinin bu alandaki gölü besleyen gözelerden sızan suların üzerine, etraftaki ormanlar ve sazlık alanlardan çıkan polenlerin rüzgarla taşınmasından kaynaklı olduğu tespit edilmiştir.
  • Salda Gölü, yaşanan global kuraklık bakımından değerlendirildiğinde ülkemizde bu kuraklıktan etkilenen göllerimizden birisidir. Fakat kuraklığın en büyük nedeni tüm dünyada olduğu üzere global iklim değişikliği olup, bu kapsamda gölün su potansiyelini ve kalitesini artırmaya yönelik çalışmalar devam etmektedir.

“AKARSULAR GÖLÜ BESLEMEYE DEVAM EDİYOR”

Argümanlar ortasında, Salda Gölü’nde kuyu sondajları ve sulama göletleri nedeniyle de kuraklık olduğunun yer aldığını aktaran Hacı Abdullah Uçan, “Bu bölgede kuyu açılmasına, su sondajlarına, yeni bir gölet yahut baraj üretimine da katiyen müsaade edilmemektedir. Ayrıyeten etraftaki akarsular gölü beslemeye devam etmektedir. Bu sayede bölgede buharlaşma oranının yüksek olmasına karşın Salda Gölü’nün su düzeyinde ocak ayından bu vakte kadar 5 santim yükselme olmuştur. Yapılan tüm projelerimiz Salda Gölü ve etrafını muhafaza ve bu hassas alanları gelecek kuşaklara en hoş halde aktarılmasına yönelik projelerdir” dedi.

Basın açıklamasına katılan Yeşilova Belediye Lideri Mümtaz Şenel de basında Salda Gölü ile ilgili yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*