Bakan Çavuşoğlu, Hamas Siyasi Ofis Lideri ile görüştü

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Hamas Siyasi Ofis Lideri İsmail Heniyye ile telefonda görüştü. Görüşmede, İsrail’in Gazze’ye yönelik hava taarruzları ile Mescid-i Aksa’ya düzenlenen baskınlar ele alındı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan bilgilendirmede, Çavuşoğlu ile Heniyye’nin İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik hava hücumları ile Mescid-i Aksa’ya düzenlenen baskınları ele aldıkları belirtildi.

İsrail, cuma günü Gazze’deki akın hazırlığında olduğu gerekçesiyle İslami Cihad’a ilişkin olduğunu sav ettiği maksatlara atak başlatmıştı. İsrail’in saldırısı üzerine Gazze’den İsrail tarafına bir dizi roket atılmıştı. İsrail’in Gazze şeridine düzenlediği akınlar sonucunda ortalarında 14 çocuk, 4 bayanın yer aldığı 44 kişi hayatını kaybetmişti.

İsrail ile Gazze’deki İslami Cihad Hareketi ortasında Mısır’ın arabuluculuğuyla varılan ateşkes, pazar mahallî saatle 23.30’dan (TSİ 23.30) itibaren yürürlüğe girmişti.

Öte yandan İsrailli çok sağcı Milletvekili Itamar Ben-Gvir’in de yer aldığı 2 bin 201 fanatik Yahudi yerleşimci pazar günü Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*