Avusturya Başbakanı’ndan Türkiye’ye skandal teklif

Türkiye ile Brüksel arasındaki müzakerelerin son beş yıldır donmuş durumda olduğunu hatırlatan Nehammer, “Ankara ve Brüksel arasındaki yakınlaşmayı destekliyoruz ancak Türkiye’nin AB’ye tam üye olması bizim için düşünülemez” dedi. Nehammer, Türkiye ile AB tam üyelik müzakerelerinin sona erdirilmesini istedi.

‘YENİ ORTAKLIK’

Tarafların birbirine dürüst olması gerektiğini belirten Nehammer, Türkiye ve AB arasında yeni bir ortaklık gelişmesi ve bu ortaklığın karşılıklı güven ile ekonomik ve siyasi konularda işbirliğine dayanması gerektiğini savundu. Geçen hafta Türkiye’yi ziyaret eden Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi’yi konuk eden Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, müzakerelerin hızlandırılması çağrısı yapmış, “Türkiye’yi AB’nin dışında bırakmak stratejik bir hata olacaktır” demişti.

Ukrayna’daki Rus işgaline ve muhtemel ateşkes görüşmelerinde Ankara’nın da masada olması gerektiğine vurgu yapan Nehammer, yakın zaman içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelecekleri bilgisini paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx