Antarktika’ya birinci sefer mikroplastik yağdı

Son yıllarda dünya üzerinde plastik kullanımı epey artmış durumda. Lakin bu durum, tabiata ziyan verdiği üzere hayatı da tehdit ediyor.

Mikroplastikler, 5 mm’den daha küçük plastik parçacıklara deniyor ve bu parçacıklar nedeniyle bilhassa deniz hayatı önemli formda etkilenebiliyor.

Son araştırmalar, Avrupa ırmaklarından gelen mikroplastiklerin Arktik denizlerine hakikat yol aldığını göstermişti.

Antarktika’ya mikroplastik yağdı

Dünya global ısınma ve insan faaliyetleri nedeniyle adım adım sona yaklaşırken, Antarktika’da birinci defa yeni yağan karda mikroplatik bulundu.

İngiliz araştırmacılar, bir pirinç adedinden daha küçük olan bu plastiklerin daha evvel Antarktika deniz buzu ve yüzey suyunda bulunduğunu, lakin bunun birinci kere taze kar yağışında görüldüğünü söylüyor.

Canterbury Üniversitesi doktora öğrencisi Alex Aves, “Bu inanılmaz derecede üzücü bir durum. Taze Antarktika karında mikroplastik bulmak, dünyanın en uzak bölgelerinde bile plastik kirliliğinin boyutunu gözler önüne seriyor.” diye konuştu.

Diğer taraftan, insanların farkında olmadan  mikroplastikleri yediği ve  soluduğu biliniyor. Yakın vakitte yapılan bir diğer araştırmaDA, parçacıkların insan hücrelerine ziyan verdiği tespit edilmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*