Almanya Savunma Bakanı: Ukrayna’ya daha fazla silah yardımında bulunmayacağız

Almanya’nın Mullheim kenti ziyareti sırasında gazetecilere konuşan Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, geçen ay Almanya’nın, Panzerhaubitze 2000 üzere son teknoloji ağır silahlardan kimileri da dahil olmak üzere, birinci çeşit silahların Ukrayna’ya teslim ettiğini söyledi.

Alman bakan kelamlarına şöyle devam etti:

“Daha fazlasını veremeyiz, bunu çok net bir biçimde söyleyeceğim. Ukraynalı meslektaşım da bunun farkında. Ukrayna’ya daha fazlasını veremem” dedi.

ALMANYA’YA “YETERİNCE YARDIM ETMİYOR” ELEŞTİRİSİ

Diğer taraftan Almanya, Ukrayna’ya daha evvel pek çok askeri yardımda bulundu. Lakin, ABD ve İngiltere ile uzunluk ölçüşemedi. Bu nedenle ülke, hem Ukraynalı hem de Polonyalı yetkililerden “fazla vaatte bulunmak ve yetersiz teslim” ve Ukrayna’ya gereğince yardım etmemek” üzere suçlamalarla karşı karşıya kaldı.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, Batılı ülkelerden silah isteğini sıklıkla lisana getiriyor.

SCHOLZ: DÖNGÜSEL DEĞİŞİM UNSURU ÇERÇEVESİNDE DAYANAK DEVAM EDECEK

Almanya’nın Ukrayna’ya yaptığı yardımları kıymetlendiren, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Berlin’in Ukrayna’yı “döngüsel değişim” prensibi çerçevesinde desteklemeye devam edeceğini doğruladı. Plana nazaran, Doğu Avrupa ülkeleri Sovyet devrinden kalma askeri envanterlerini Ukrayna’ya bağışlıyor ve karşılığında Almanya’dan daha çağdaş sistemler alıyor.

UKRAYNA DAHA FAZLA SİLAH İSTİYOR

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, geçtiğimiz günlerde Ukrayna ordusunun Rusya’ya karşı savaşı kazanmak için daha fazla silaha muhtaçlığı olduğunu söyledi. Zelenski, savaşın kış aylarına kadar sürmesi halinde havanın Rus kuvvetlerine yarar sağlayacağına dikkat çekti.

Zelenski,”Bugün asıl maksadımız zafer. Bunun için ordumuzun muhtaçlık duyduğu her şeye sahip olması gerekiyor. Kâfi teçhizat ve kâfi silah dışında her şeye sahipler” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*