Ali Babacan’dan Cumhurbaşkanlığı adayı açıklaması: ‘Henüz konuşmaya başlamadık’

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, partisinin Rize Vilayet Başkanlığı binasının açılış merasimine katıldı. Merasime, DEVA Partisi Genel Lider yardımcıları Mustafa Yeneroğlu ve Hasan Kartal ile CHP Rize Vilayet Lideri Saltuk Deniz, UYGUN Parti İlçe Lideri Gönül Er ve Demokrat Parti Rize Vilayet Lideri Hamit Çelik de katıldı.

Açılış sırasında yaptığı konuşmada Babacan, şöyle konuştu:

““Henüz iki yıllık bir siyasi parti olmamıza karşın 81 vilayetimizin tamamında, şu anda vilayet liderlerimiz vazifesinin başında.

‘Tamam, seçimi kazandık, oturalım ne yapacağız bakalım onu düşünelim…’ Bu türlü ülke yönetilmez; kervan yolda düzülür demekle gidemeyiz. Bugünden hazırlığımızı yapmamız lazım ki günü gelince bir dakika bile kaybetmeden ülkenin problemlerini çabucak çözmeye başlayalım istiyoruz.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem. Biz bunu DEVA Partisi olarak hazırladık bitirdik. Gerisinden parlamenter sistem istediğini söyleyen başka partiler de çalışmalarını tamamlayınca, altı partinin genel lider yardımcılarından oluşan bir kurul kurduk. Altı partinin hazırlıklarını harmanlayarak bir mutabakat metni oluşturduk ve ‘güçlendirilmiş parlamenter sistem metni’ olarak altı partinin imzasıyla yayınladık. Türkiye’de siyaset kutuplaşma üzerinden yürüyor. Nefret lisanı çok hâkim. Meğer biz Türkiye’de siyasetin mutabakat arayışıyla, uzlaşı arayışıyla da yapılabileceğini dünya aleme göstermiş olduk.”

“ADAYLAR KONUSUNDA ŞİMDİ KONUŞMAYA BAŞLAMADIK”

Babacan, bir gazetecinin sorusu üzerine, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Yürürlükte olan anayasaya nazaran, iki turlu bir seçim. Bizim gayemiz altılı masanın ortak adayının birinci çeşitte ve açık farkla seçimi kazanması. Maksadımız bu. Lakin adaylar konusunda şimdi konuşmaya başlamadık. Rastgele bir isimle ilgili ‘şu olur’ da demedik, ‘bu olmaz’ da demedik. Seçimler vaktinde olursa, seçimlerden makul bir müddet evvel bu istişareyi hem parti içerisinde başlatmak istiyoruz; hem de altılı masadaki öbür partilerle de konuşmak istiyoruz.

HDP’nin kendi adayını çıkarıp çıkarmayacağı yahut öteki bir adayı destekleyip desteklemeyeceği onların kendi verecekleri bir karar. Münasebetiyle bununla alakalı bizim rastgele bir sözde bulunmamız işin tekniği gereği, sürecin tabiatı gereği mümkün değil.

“CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI İLE ALAKALI MEVZULARI GÖRÜŞMÜYORUZ”

Ama bizim Cumhurbaşkanı adayı ile ilgili görüşümüz şu anda ki sürece baktığımızda altılı masa etrafında olacak bir konuşma ve görüşme. Biz şu anda kendi partimiz içinde dahi, benim olduğum ortamlarda; Cumhurbaşkanı adaylığı ile alakalı hususları görüşmüyoruz.

Toplumda şu anda çok sıhhatli bir süreç yürüyor. O da şu: Bir sürü isim var ortada bu isimlerin her biriyle ilgili toplum tartışıyor. Kahvehanelerde tartışıyorlar, mesken sohbetlerinde tartışıyorlar, iş ortamlarında tartışıyorlar, taksi duraklarında tartışıyorlar; her isimle ilgili bu olur yahut bu olmaz diye bir tartışma devam ediyor.

“LÜGATİMİZDE RÖVANŞİZM YOK”

Biz bunu çok sıhhatli bir tartışma olarak görüyoruz. Zira bu tartışa tartışa toplumda kimi isimler daha ön plana yanlışsız çıkacaktır, kimi isimler daha geri planda kalacaktır. Hakikat bilgi ışığında, şeffaf bilgiler ışığında toplumun yaptığı değerlendirmelerin biz çok değerli olduğunu düşünüyoruz.

Önümüzdeki seçim çok değerli bir kavşak ve bu kavşağa girdikten sonra ülkenin kendisine seçeceği istikamet gelecek jenerasyonların nasıl bir Türkiye’de yaşayacağının temel belirleyicisi olacak.”

Bizim lügatimizde rövanşizm yok. Bizim lügatimizde yanlışı bir öbür yanlışla düzeltmek de yok. Lakin ne var bizde? Hukuk devleti var. Hasebiyle bu devrin icraatları bağımsız ve tarafsız bir yargı kontrolünden ister istemez geçecektir. Bu devrin icraatları bir idari kontrolden geçecektir. Bu periyodun icraatları bir Meclis kontrolünden geçecektir. Bu işin aslında tabiatında var. Şayet yaptığınız iş doğruysa, hesap vermeye her vakit hazırsanız; düzgün işleyen kontrol sistemlerinden da kaçmamanız lazım.

Ama hukuk devletine yakışır bir biçimde yapmak lazım. O denli çivi çiviyi söker, bunlar yıllarca hukuksuzluk yaptı, biz de öbür bir hukuksuzlukla rövanş alırız… Bunlar yanlış işler. Hukuk devleti her türlü hukuksuzluğa karşı hukuk içinde kalarak uğraş eden devlettir.”

Her partinin genel lideri aslında o partinin doğal adayıdır. Şu anda ki sistemde her partinin genel lideri o partinin Cumhurbaşkanı adayıdır; parlamenter sisteme geçtikten sonra her partinin genel lideri o partinin başbakan adayı, bundan daha doğal bir şey yok. Münasebetiyle ben bunu daha evvel de söyledim şayet ortak bir Cumhurbaşkanı adayı üzerinde anlaşamazsak DEVA Partisinin genel lideri doğal olarak o partinin Cumhurbaşkanı adayıdır dedim.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*