Akaryakıttaki zelzele Tüpraş’a yaradı

Ukrayna savaşının akabinde akaryakıt fiyatlarında tarihi artışlar yaşanırken, Tüpraş 2022 yılı ikinci çeyreğinde net kârını beş kat artışla 10,6 milyar TL’ye yükseltti. Varil başına kârlılıktaki artışlar dikkat çekiyor.

Petrol ve döviz kurlarındaki artışlar nedeniyle bu yıl akaryakıt fiyatları sert yükselirken, Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş’nin (Tüpraş) kârlarının katlanması dikkat çekti.

Geçen yılın ikinci çeyreğinde 1,7 milyar TL olan Tüpraş’ın net devir kârı yüzde 524’lük artışla 10,6 milyar TL’ye yükseldi ve yaklaşık 7 milyar TL’lik piyasa beklentisinin çok üzerinde oldu.

2021’in birinci yarısında 939 milyon TL net kâr elde eden şirketin 2022’nin birinci yarısındaki net kârı 11,6 milyar TL’ye yükseldi.

135 MİLYAR TL’LİK HASILAT

2021’in ikinci çeyreğinde 33,7 milyar TL olan hasılat da 2022’nin tıpkı devrinde hem satışların hem de kârlılığın artmasıyla 135,8 milyar TL’ye ulaştı.

2022 yılının birinci altı aylık periyodunda talepteki artışa paralel yüzde 92 kapasite kullanımına ulaşan Tüpraş, toplam 13,8 milyon ton ham petrol ve yarı mamulü şarja verirken, 13,1 milyon ton satılabilir eser üretti. Eser üretiminde birinci 6 ayda yıllık artış yüzde 18 oldu.

VARİL BAŞINA KÂR KATLANDI

Şirketin evvelki akşam yayımlanan faaliyet raporunda kârlılıktaki artışa işaret edilerek “Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle bozulan arz istikrarının tesiriyle tüm beyaz eser marjları artmış, motorin, jet yakıtı ve akaryakıt marjlarında tarihi tepeler görülmüştür” denildi.

Raporda ayrıyeten, Akdeniz rafineri marjının birinci altı ayda varil başına ortalama 27,1 dolar olduğu, Tüpraş için bu sayının 13 dolar olduğu belirtildi.

2021’in ikinci çeyreğinde 8,8 dolar olan Tüpraş’ın varil başına brüt rafineri marjı, 2022’nin ikinci çeyreğinde 25,6 dolara yükseldi. Bu devirde şirketin net rafineri marjı da varil başına 4,6 dolardan 19,8 dolara yükseldi.

Yapı Kredi Yatırım’ın dün yayımladığı araştırma notunda, Tüpraş’ın kârının kestirimlerin üzerinde gelmesine ait “Tahminimizin sapmasının ana nedenleri olarak 1,3 milyar TL fiyatındaki ertelenmiş vergi gelirini ve beklentimizden düzgün gerçekleşen satış hacmini söyleyebiliriz” denildi.

RUSYA’DAN PETROL İTHALATINDA SERT ARTIŞ

Savaş sonrasında Rusya’nın indirimli petrolü tartıyla Çin, Hindistan ve Türkiye’ye sattığı Reuters ve Bloomberg ajanslarında aktarılırken, EPDK raporları da Türkiye’nin petrol ithalatında Rusya’nın payındaki ser artışı ortaya koyuyor.

EPDK raporuna nazaran, Mayıs 2021’de yüzde 22,2 olan Türkiye’nin petrol ithalatındaki Rusya hissesi, Mayıs 2022’de yüzde 44,1’e yükseldi ve Rusya nisan ve mayıs aylarında Türkiye’nin en çok petrol ithal ettiği ülke oldu.

Mayıs 2021’de 751 bin ton olan Rusya’dan petrol ithalatı, Mayıs 2022’de 1 milyon 693 bin tona yükseldi.

TÜRKİYE EN ÇOK ARTIRANLAR ARASINDA

Refinitiv bilgilerine dayandırılan haberde, Ukrayna savaşının başladığı 24 Şubat ile 2 Haziran tarihleri ortasındaki periyotta Hindistan’ın Rusya’dan petrol ithalatını yaklaşık sekiz kat artırdığı, Çin’de ve Türkiye’deki artışın ise sırasıyla yüzde 70 ve yüzde 54 olduğu belirtilmişti.

İsviçre bankası UBS’in emtia analisti Giovanni Stanouvo, mevcut indirimli fiyatlarla Hindistan, Çin ve Türkiye’nin Rus petrolünü satın almaya devam edeceğini belirtmişti.

Uzmanlar, Türkiye’deki rafinerilerin Rusya’dan indirimli petrol satın aldığını lakin ürettikleri akaryakıtı daha yüksek olan milletlerarası fiyata nazaran piyasaya satarak kârlarını artırdığını öne sürüyor.

Rusya’dan dağıtım lisansıyla motorin ve öbür petrol eserlerini ithal eden şirketlerin de indirimli fiyatla ithalat yaptığı lakin tekrar memleketler arası fiyata nazaran satış yaptığı belirtiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*