ABD’de okul saldırısına “komplo” diyen programcı Jones’a 49,3 milyon dolar tazminat cezası

Teksas’ta görülen davada heyet, Jones’un Sandy Hook İlkokulu katliamını aktörler tarafından sahnelenen bir aldatmaca olduğu biçimindeki yayınlarına karşılık 45,2 milyon dolar cezai tazminat ödemesine karar verdi.

Aynı davada heyet, evvelki gün de Jones’u, 4,1 milyon dolar aileye açtığı ziyanı telafi edici tazminat ödemesine hükmetmişti.

Sandy Hook İlkokulundaki atakta 6 yaşındaki çocukları öldürülen bir aile tarafından açılan 150 milyon dolarlık davada, Jones’un şu ana kadar ödemekle yükümlü olduğu tazminat toplam 49,3 milyon dolar oldu.

Jones hakkında öbür Sandy Hook katliamı kurbanları ailelerinin açtığı davaların da önümüzdeki hafta Connecticut’ta devam edeceği kaydedildi.

Sandy Hook saldırısı ve Alex Jones

İnternet ve radyo programcısı Alex Jones, ABD’de 2012’de Sandy Hook İlkokulunda 20’si çocuk 26 kişinin vefatına yol açan silahlı atağın, ferdî silahlanma terslerinin oyunu olduğunu argüman etmiş, reaksiyonlar üzerine hücumun gerçek olduğunu sonradan kabul etmişti.

Saldırıda çocuklarını kaybeden aileler, hücumun palavra olduğunu argüman eden Jones’a hakaret davası açmış, davalardan birine bakan hakim 15 Kasım 2021’de, Jones’un ve kendisine bağlı şirketlerin ailelere tazminat ödemesine hükmetmişti.

Bunun üzerine Jones, 18 Nisan’da kurucusu olduğu, komplo teorileri ile bilinen İnfowars sitesi için mahkemeye iflas müdafaası dilekçesi sunmuştu.

Teksas’taki davada tanıklık eden bir ekonomist, Jones’un net servetinin 135 ila 270 milyon dolar ortasında olduğu kestiriminde bulunmuştu.

Aşırı sağcı komplo teorileriyle tanınan Amerikalı radyo programcısı Alex Jones, kurucusu olduğu İnfowars üzere siteler üzerinden yaptığı yayınlarla vakit zaman tartışma konusu oluyor.

Jones’un ayrıyeten, Oklahoma bombalaması ve 11 Eylül taarruzlarını ABD hükümetinin planladığı, NASA’nın Ay’a ayak basma olayının düzmece olduğu ve büyük şirketlerin yapay ekonomik krizler, gözetleme teknolojileri ve organize terör olayları aracılığıyla kitleleri yönlendirerek dünyayı yönetim ettiği formunda görüşleri bulunuyor.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*