ABD, AB ve 11 ülkeden metan emisyonunu azaltma taahhüdü

ABD, Avrupa Birliği (AB) ve 11 ülke, hem iklim değişikliğiyle gayret hem de güç güvenliğinin artırılması gayesiyle petrol ve gaz dalında metan emisyonunun azaltılması için 59 milyon dolarlık “Küresel Metan Taahhüdü Güç Yol Haritası” isimli bir taahhüt başlattı.

ABD ve AB’den yapılan ortak açıklamada, “Küresel Metan Taahhüdü Güç Yol Haritası”yla, global ısınmayı 1,5 santigrad derece azaltmak ve yakın vakitte iklim değişikliğiyle çaba için dünyanın kısa vakitte global güç bölümünün karbondan arındırılmasının yanı sıra metan emisyonunun da süratli bir biçimde azaltılması gerektiği vurgulandı.

59 MİLYON DOLARLIK TAAHHÜT

Bu kapsamda ABD ve AB ile birlikte bugün 11 ülkenin de iştirakiyle yeni bir taahhüt başlatıldığına işaret edilen açıklamada, akaryakıt ve gaz kesimlerinde metan emisyonunun azaltılması ve 2030’dan evvel rutin salınımın bitirilmesi kelamı verildi.

Bugün yapılan Büyük Ekonomiler Forumunda buna yönelik yeni adımların atıldığına işaret edilen açıklamada, açıklanan taahhüde 59 milyon dolarlık yatırım yapılacağı kaydedildi.

Taahhüde, ABD ve AB’nin yanı sıra, Arjantin, Kanada, Danimarka, Mısır, Almanya, İtalya, Japonya, Meksika, Nijerya, Norveç ve Umman katıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.